O využití Národního domu v Prachaticích, což by pomohlo i zatraktivnění centra města, diskutují posledních pár týdnů prachatičtí radní a členové komise kulturní, školské a cestovního ruchu. Předsedkyně komise, zastupitelka a ředitelka ZŠ Národní Hana Bolková pro Deník uvedla, že členové komise o využití diskutovali nejen na místě samém, ale také s šéfkou Kulturních a informačních služeb města Věrou Houškovou. Národní dům je majetkem města Prachatice a před několika měsíci ho opustil poslední nájemník. Objekt je ve špatném stavu a je nutná jeho kompletní rekonstrukce, včetně topení nebo výtahů. Předchozí vedení města zvažovalo i možnost rozsáhlé rekonstrukce a využití objektu pro městskou knihovnu. Z toho ale nakonec sešlo. Hana Bolková uvedla, že současní členové komise prošli dům od sklepa po půdu a museli zkonstatovat, že právě sklepy objektu jsou v nejlepším stavu. Právě sklepům minulé vedení města věnovalo pozornost a do jejich oprav v roce 2018 investovalo. „Už se ale nenašlo využití. My pár nápadů máme. Je možné tam mít únikovou hru nebo interaktivní retro muzeum,“ popsala nápady, které vznikly při exkurzy po jednom z nejstarších domů v centru Prachatic.

Jen nápady a doporučení

Na jednu ze schůzek komise byla pozvána ředitelka Kulturních a informačních služeb města Prachatice Věra Houšková „V přízemí si totiž dokážeme přestavit luxusní informační centrum,“ uvedla Hana Bolková s tím, že jejím přáním je, aby íčko bylo vizitkou celého města. „Prostě když někdo, vejde do íčka, spadne mu brada a získá tam všechny potřebné informace,“ doplnila s tím, že součástí by měl být nejen automat na kávu, ale také dětský koutek, úschovna zavazadel nebo stojan na kola. Prostory v přízemí jsou dostatečně veliké a vešel by se tam i interaktivní prostor pro turisty i s počítačovým místem, kde by si mohli dohledat potřebné informace. V přízemí by podle Hany Bolkové mělo být místa dost také pro případnou klubovnu některého z místních spolků nebo pro tolik potřebný „fundus“ spolku divadelních ochotníků ŠOS.

Bývalá Žižkova kasárna.
Národní dům převezme město hned po Velikonocích

První patro, prostor bývalé „svíčkárny“, je zase možné využít jako galerii. „V tomto případě vidím možnost do stálého výstavního prostoru přestěhovat Galerii Otto Herberta Hajeka a zároveň nabídnout možnost vybudovat variabilní prostor pro malé komorní akce pro maximálně padesát lidí jako loutkové divadlo nebo divadlo malých forem,“ popsala možnosti předsedkyně kulturní komise s tím, že ideálně by na místě byla aparatura, s níž by bylo možné jednoduše manipulovat a prostor snad přizpůsobit kulturnímu programu. Do karet hraje i to, že zaměstnanci informačního centra by mohli obsluhovat jak sklepní, tak i galerijní prostory, které by byly v jednom objektu.

Komise kulturní školská a cestovního ruchu
Předsedkyně: Hana Bolková. Garant za město Prachatice: Martina Klinecká. Odborný poradce: Věra Houšková. Členové: Václav Müller, Petr Kolín, Jana Šímová, Jaroslav Piksa, Róbert Vasil, Barbora Koritenská.

V horním patře připadají v úvahu podle Hany Bolkové byty. „Je nám jasné, že provoz celého Národního domu bude drahý, a tak bychom nájemními byty mohli náklady snížit,“ zvažuje i ekonomickou stránku věci. Přístup do bytové části by mohl být z Horní ulice, čímž by se nájemníci a turisté a milovníci umění vlastně vůbec nemuseli setkat. Nabídka městských bytů by se časem mohla rozšířit i o půdní bydlení. Půda Národního domu je pro půdní vestavbu velkorysá.

Na návrhu zapracuje město

Kulturní komisi je jasné, že vyhlášení architektonické soutěže by bylo až příliš drahé. Oslovit architekta, který by mohl do historického domu zakomponovat moderní infocentrum ale nebude tolik složité. „Pátrala jsem a překvapilo mě, že takových jsou v republice desítky,“ upřesnila Hana Bolková s tím, že i vyhledala i moderní infocentra v historických budovách. Jedno takové je například v Klatovech. „A je opravdu povedené,“ hodnotí předsedkyně kulturní komise.

Rekonstruovaná fasáda Národního domu na Velkém náměstí v Prachaticích.
Odkaz Sokolů doplnil mozaiku historických fasád na náměstí

Možností na využití Národního domu ale může být více. Hana Bolková nepolemizuje o tom, že město má problém s ubytovacími kapacitami pro turisty. „My jako komise sice něco navrhujeme, ale náš hlas je pro radu a vedení města pouze poradní. Víme, že všechno může být jinak,“ dodává s tím, že hodnocení pro a proti je na vedení města a především možnostech financování.

Prachatičtí radní se teď musejí rozhodnout, jak Národní dům využít. Zadat projektovou dokumentaci, ideálně zajistit dotační peníze a až pak se postit do nejen finančně náročné rekonstrukce objektu v památkově chráněném území města.

Národní dům:
- Komplex dvoupatrového nárožního Knížecího domu s navazujícím původně Národním domem nachází na Velkém náměstí. Jeho vlastníkem je město Prachatice.
- Knížecí, též Schwarzenberský, dům je gotického původu s renesanční přestavbou v roce 1572.
- Národní dům je renesančního původu. Prvním doloženým majitelem je Petr Maršák z Husince. V roce 1900 jej získala do vlastnictví Tělocvičná jednota Sokol, která dům přestavěla pro své účely. Podle návrhu ak. malíře Ladislava Nováka z Prahy, spolupracovníka Mikoláše Alše, raelazovala sgrafitovou výzdobu fasády s národními motivy a její plastické členění.

Jedna z historických fotografií Národního domu v Prachaticích:

Historie Národního domu v Prachaticích.Historie Národního domu v Prachaticích.Zdroj: Archiv Václava Starého