„Počet uživatelů se v tomto pololetí zvýšil o devět, tedy na celkem sto uživatelů drog,“ uvedla ředitelka Krizového a kontaktního centra v Prachaticích Dagmar Randáková.
Podle jejích slov služeb „Káčka“ využijí zhruba dvě třetiny uživatelů Prachaticka. „Zbývající třetina se často stydí za užívání drog, a proto nechtějí podobnou instituci navštívit,“ hodnotí. Samotné Kontaktní centrum je určeno pro experimentátory s drogami, uživatelům drog, a to ať už je užívají jakýmkoliv způsobem, tedy injekčně, šňupáním, kouřením, inhalací nebo polykáním. V neposlední řadě je určeno také gamblerům.

Počet injekčních uživatelů drog v regionu v porovnání s loňským prvním pololetím lehce klesl. „Vysvětlujeme si to tím, že devět klientů je od roku 2007 ve výkonu trestu,“ popisuje ředitelka prachatického K centra Dagmar Randáková.
Výrazně podle jejích slov vzrostl také počet neuživatelů drog, tedy rodičů, partnerů či blízkých.

Heroin netáhne

„Příznivým faktorem je, že jsme nezaznamenali žádného klienta, který bere heroin. Dva klienti ale naopak mají jako primární drogu těkavé látky a jeden extázi,“ doplnila.
Nelegální drogy z ulice téměř vždy obsahují nejrůznější nebezpečné příměsi, které mohou klienty velmi poškodit. U klientů, kteří užívají opiáty, představují podle slov Dagmar Randákové částečné řešení přípravky Subutex, Methadon a nově Suboxone. „Jsou vyráběny farmaceuticky a proto neobsahují další škodlivé látky. Klientům nahrazují heroin,“ doplnila. Klientů, kteří mají tyto látky legálně, stále přibývá.


Více v tištěném vydání v sobotu 20. září 2008.