O tom, že důvěřivost se nevyplácí se přesvědčil muž, který se nechal nachytat neznámou podvodnicí. Ta mu zavolala s tím, že si všimla, že dlouhodobě nepoužívá svůj bitcoinový účet. Nabídla mu pomoc při jeho zrušení. Majitel účtu kývl, čímž podvodnici nahrál. „Otevřel přiložený odkaz v emailu, který mu tam neznámá žena zaslala. Po kliknutí na tento odkaz byl muž automaticky přesměrován na bitcoinový účet, na kterém měl již z minulosti vyplněny všechny údaje, včetně údajů ke své platební kartě,“ popsala způsob podvodného jednání mluvčí prachatických policistů Martina Joklová.

Poté, co podvodnicí oslovený muž potvrdil zrušení účtu, všiml si, že mu z jeho běžného účtu zmizelo třicet tisíc korun, ale to už bylo pozdě. Peníze byly v nenávratnu.

Jak nenaletět:
- nereagujte na telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky k nákupům kryptoměn, ani na pomoc se zrušením kryptoměnových účtů
- nikomu neumožňujte vzdálený přístup k PC, notebooku apod.
- nefoťte, ani jiným způsobem neposkytujte osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám
- před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudujte, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody, nevýhody apod.
- v případě rozhodnutí investování do virtuální měny si na internetu o burzách zjistěte veškeré možné informace a reference, zda se nejedná o podvodné burzy