Na stůl totiž dostali požadavek na uvolnění více než čtyřmilionové částky, která by měla doplnit financování rekonstrukce mateřské školy. Radnice na tuto akci získala grant, který počítal s osmimilionovým rozpočtem. Výběrové řízení však ukázalo, že nejlacinější firma by na celou akci potřebovala sumu o čtyři miliony vyšší.

Více prací

„Rozpočet počítal například pouze s třicetiprocentní opravou omítek, obyčejným sektorovým nábytkem či lacinější dlažbou. Změna v ceně je i u nátěru a lina,” zdůvodňoval navýšení ceny šéf odboru investic a údržby Michal Janče.
Ten je totiž za celou kauzu zodpovědný a v podstatě nedokázal plénu zastupitelů vysvětlit, kde a jak k chybě došlo.

K řešení celé záležitosti navíc zastupitelé nemají moc času. Práce totiž již měli začít a dokud nebude jasné financování celé akce, nemůže být uzavřeno výběrové řízení. Při nedodržení termínu však hrozí, že se celá dotace propadne.

Hledají chybu

„Jsme teď postaveni před dvě možnosti. Buď si říci, že tu akci chceme, a tak řešit a sehnat potřebné peníze, nebo vrátit dotaci, což bude poměrně průšvih,“ shrnul celou situaci starosta města Pavel Dvořák, který tuto záležitost viděl jako zásadní selhání vedoucího investic.
Starosta nakonec navrhl, aby zastupitelstvo utvořilo malou pracovní skupinu, která by jednak zjistila skutečný stav, jednala se stavebníky i projektantem a zjistila, kolik peněz bude do projektu skutečně ještě potřeba vložit. Zastupitelé pak kompetenci schválit příslušnou sumu převedli na radu města. Květnové zastupitelstvo by totiž mohlo přijít již s křížkem po funuse. Oba návrhy nakonec zastupitelé odklepli.

Rozklíčování

„Pracovní skupina bude navíc jednat o snížení ceny a jejím úkolem je rozklíčovat, co přesně stojí za tak vysokým navýšením rozpočtu,“ upřesnil včera novinářům místostarosta Bohumil Petrášek.

Podle starosty doslova hoří termín, protože ten byl jasně daný a podepsaný ve smlouvě při přijetí dotace. „Musíme všechno stihnout do konce roku, pokud se chceme do oprav pustit,“ vysvětlil starosta.

Děti

Navíc je zde samozřejmě i další otázka, a to ta, že v době, kdy bude školka plná dělníků, nebudou ve třídách moci být děti. „A to je samozřejmě také nutné vědět dopředu,“ upozornil starosta.

O tom, jaká konkrétní chyba by mohla stát za tak zásadním navýšením rozpočtu, odmítá vedení města spekulovat. „Mimo jiné to může být i fakt, že rozpočet byl připravován zhruba před dvěma až třemi lety. Pro nás je to samozřejmě poučení. Musíme znovu ověřit, kde se stala chyba,“ dodal místostarosta.

Pokud budou chtít rozdíl Vimperští doplatit z rezervy města, tak lidově řečeno zaříznou pašíka.

Jaroslav Pulkrábek