Do volarské základní školy přišla knihovnice Barbora Mrkvičková, aby žákům pátých tříd představila a přečetla něco z e-knihy.  K tomu si pozvala Petra Čmerdu, volarského majitele nakladatelství  Drift(e) Book.

Knihovnice Barbora vybrala z knihy Jaroslava Pulkrábka Šumavské povídání aneb Co v kronikách nenajdete dvě pověsti, které mají blízko k Volarům. První byla o Kouzelných uhlících a děti se z ní dozvěděly, jak zázračné uhlíky pomohly chudé dívce ke štěstí. Druhá byla z okolí Volar a pojednávala o Cudrovicích, obci která je nedaleko Volar a dnes ji připomíná jen kříž na místě, kde stál farní kostel.

Poté společně s Petrem Čmerdou vysvětlili dětem, jak se v elektronické knize listuje, jaké má funkce a jak se s ní zachází. Petr Čmerda zase vysvětlil, co je elektronický inkoust, jak se knihy zabezpečují a kde se dají stahovat.

Děti se též dozvěděly, že od začátku dubna si mohou elektronické knihy vypůjčit i ve volarské knihovně, a to v doprovodu rodičů proti vratné záloze tisíc korun.

V závěru Petr Čmerda ocenil Tolkienovou knihou Hobit nejbystřejší žákyni Lenku, která na dotaz, co je to povídka, odpověděla nejlépe.

Ladislav Beran