Cena 2 835 korun za čtvereční metr se jim zdála vysoká a jak vyplynulo z reakcí, nejraději by zachovali současný stav, kdy dům vlastní město.

„Na časté dotazy, jestli se bude dům prodávat, mi bylo vždy odpovězeno, že nikoli. Neměli jsme tedy možnost se na prodej připravit a nějaké peníze našetřit. Posléze jsme vycházeli z toho, že cena bude přibližně taková, za jakou se prodávaly jiné byty ve vlastnictví města. Dům je v hrozném stavu a jestli si budeme muset vzít na koupi bytů úvěr, nebudeme schopni po celou dobu jeho splácení dům opravovat,“ předložil některé z námitek obyvatelů k privatizaci připraveného domu Václav Lindauer. Poznamenal, že drtivou většinu nájemníků tvoří důchodci. K podpoře argumentů pak nájemníci přinesli fotografie dokazující špatný stav nemovitosti.

„Cena byla stanovena na základě odhadu, který se závadami počítal. V podstatě se z ideálního stavu, kdy výchozí cena byla 12 500 korun za metr, srážkami reagujícími na současný stav dostala částka až na méně než čtvrtinu. K tomu je třeba říci, že tržní cena je více než dvojnásobná,“ reagoval na námitky nájemníků vedoucí bytového a hospodářského odboru Martin Kalous. Následný návrh zastupitele Jana Kollera o patnácti procentní snížení ceny neprošel a zastupitelé při dalším hlasování schválili původně předloženou verzi.

„V Horažďovicích prodávají byt za pět tisíc za metr čtvereční. Ve Zdíkově za trojnásobek odhadní ceny. V Prachaticích za tržní cenu mínus dvacet procent. Jsem tedy přesvědčen, že přístup města je velice sociální a jde o férovou nabídku,“ připojil své argumenty starosta Pavel Dvořák, který rovněž připomněl, že radnice nedávno prodala byt za 170 tisíc, který je dnes k prodeji za bezmála tři čtvrtě milionu. Cena jednotlivých bytů se v tomto případě pohybuje v rozmezí od 173 do 277 tisíc korun. A co se stane, když si nájemníci byty nekoupí? „Co bude za dva tři roky v tuto chvíli nedokážu říci. Ale je nutno počítat s tím, že v té době tu bude tržní nájemné a možná i tržní cena domu,“ reagoval místostarosta Bohumil Petrášek.
O tom, zda si nájemníci byty v domě koupí, by mělo být rozhodnuto v následujícím půl roku.

Jaroslav Pulkrábek