Více než půl milionu korun dluží lidé, kteří mají pronajaté byty v domě v Krumlovské ulici, městu Prachatice za loňský a letošní rok na nájemném. Prachatickému deníku to nedávno potvrdil místostarosta města Robert Zeman.

S placením nájemného mají obyvatelé Krumlovské ulice problém od samého začátku. „Snažíme se se všemi jednat a někteří mají předepsané splátkové kalendáře," uvedl Robert Zeman s tím, že to došlo už tak daleko, že někteří nájemníci budou muset v nejbližších týdnech byty opustit. A to bez možnosti získání dalšího bydlení.

Soudní vyklizení bytu potvrdil Okresní soud Prachatice podle referentky odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích Jany Pořádkové u pěti případů. „Zatím ale není stanoven termín," uvedla s tím, že město sice eviduje žádosti o pronájem těchto bytů, ale žadatelé nesplňují podmínku ročního trvalého pobytu ve městě. Proto jim byt není možné přidělit.

Obyvatelé Krumlovské ulice, kteří budou nuceni byt opustit, budou muset zůstat na dlažbě. S největší pravděpodobností tak město bude řešit i to, aby se vystěhovaní nájemníci nevrátili zpět do domu a neobývali ty byty, jejichž nájemníci nemají s placením problém. „Na situaci tam budeme dohlížet a pravidelně obyvatele kontrolovat," slíbil místostarosta.

Byty Krumlovská
Bývalou ubytovnu nechalo město rekonstruovat na byty pro sociálně nepřizpůsobivé. Je tam celkem 34 bytů, z toho jeden služební pro správce a 3 bezbariérové. Pouze 19 z nich je ale v současné chvíli obsazených. Z nich se ještě dalších 5 uvolní, neboť město podalo návrh na vyklizení a soud požadavku vyhověl.

Prachatická radnice se snaží řešit dluhy splátkami, ale někde se to prostě nedaří. Služební byt v Krumlovské ulici, který ještě donedávna obýval správce objektu Jiří Viktora, zůstal prázdný. Uvedl to nedávno pro Prachatický deník místostarosta města Robert Zeman. Ujistil ale, že dotyčný člověk i nadále jako správce pracuje. Byt pro správce o velikosti 3 plus kuchyňský kout ale zatím zůstává volný. Stále má statut služebního bytu.

„Bydlet tam bylo dost neúnosné," vysvětlil Robert Zeman důvody, proč je služební byt prázdný. Objekt v Krumlovské ulici čp. 39 nabízí 34 bytů. Obsazených jich je ale pouze 19. Jisté je to, že největší dlužníci budou muset své byty opustit bez náhrady na ubytování. „S ostatními se ještě pokusíme domluvit a uplatnit možnost splátkového kalendáře," řekl Robert Zeman. Většina z nájemníků má také nájemní smlouvu na dobu určitou, a ta je jim prodlužována podle plnění jejich závazků vůči městu. Většina dluhů je z loňského a letošního roku. „Město bude kontrolovat počet nahlášených osob v jednom bytě a následný skutečný počet lidí," ujistil Robert Zeman s tím, že vystěhování musí logicky navazovat na neplacení.

Nové žádosti o přidělení bytu úřad eviduje, rozhodnutí ale zatím ještě nepadlo.