Deníku to potvrdil jednatel Městské správy domů a bytů (MSBD) Prachatice Jiří Vejvoda. „K poslednímu září tak lidé za užívání bytů dlužili městu více než tři miliony sedm set tisíc korun,“ upřesnil Vejvoda s tím, že v letošním roce vznikly nájemníkům dluhy více než milion dvě stě tisíc korun. „V letošním roce se ale nájemné a zálohy na služby zvýšily o více než třicet procent,“ doplnil s tím, že se daří držet dluhy na stabilní úrovni. Dva a půl milionu korun jsou pak dluhy z loňska a roků předešlých.

Nad nájemníky totiž visí pomyslná hrozba vystěhování. Stačí totiž, když tři měsíce po sobě nezaplatí předepsanou částku. Hned pak může město začít jednat a dát dotyčnému výpověď z bytu. „V drtivé většině ale ti lidé během doby, než uplyne výpovědní lhůta, své dluhy uhradí a my můžeme jejich smlouvu prodloužit,“ upřesnil prachatický starosta Jan Bauer. „Jenže dostanou ji pouze na rok a v případě, že platí nájemné a další služby s ním spojené, je jim každý rok automaticky prodloužena,“ dodal k postupu MSBD Jiří Vejvoda.

V krajním případě pak město přistoupí k vystěhování nájemníků. „V letošním roce se tak stalo přibližně ve třech případech,“ dodal Vejvoda s tím, že správa domů a bytů má zároveň na dvě stovky exekučních výměrů, jejichž prostřednictvím získává dlužné nájemné za byty do rozpočtu města.

V případě nebytových prostorů dluží podnikatelé za jejich pronájem městu více než milion a tři sta tisíc korun. „Téměř tři sta devadesát tisíc korun je dluh za prvních devět měsíců letošního roku, zbytek jsou dluhy staršího data,“ ujistil Jiří Vejvoda.

Prachatičtí podnikatelé podle jeho slov platí své závazky i v době krize bez větších problémů. „Někdy se stane, že zaplatí později, ale zaplatí. Téměř žádné problémy nemáme,“ zakončil.