Zástupkyně Sdružení nájemníků ČR v Prachaticích Eva Novotná proto nedávno předložila vedení města návrh na snížení nájemného. „Navrhujeme částku maximálně třicet pět korun za metr čtvereční u bytů v I. kategorii," říká Eva Novotná. Jedním dechem dodává, že vedení města doporučuje změnit bytovou politiku.

Faktem zůstává, že většina městských domů už prošla rekonstrukcí a není tak potřeba vybírat na nájemném tolik peněz, aby se domy zrekonstruovaly. „Prachatice mohou být v tomto ohledu ostatním městům příkladem. A pokud by došlo ke snížení nájemného za navrhovaných pětatřicet korun je město schopné se o svůj bytový fond dobře postarat i nadále. A není nutné byty prodávat," tvrdí Eva Novotná ve svém rozboru prachatického bytového fondu.
O tom, že většinu investic do bytů už město provedlo, nepolemizuje ani místostarosta města Robert Zeman. „Na nájmech vybereme více, než je potřeba na rekonstrukce," připustil. Většina panelových domů je zateplená a má nová okna, čímž se kvalita bydlení asi tří tisícovek lidí v městských bytech výrazně zvýšila. V současné době má město k dispozici na sto volných bytů. Většinou zůstávají volné ty větší o velikosti tři plus jedna a více.

Garsonky a byty do velikosti dva plus jedna jsou obsazeny podle ředitele Městské správy domů a bytů Prachatice Jiřího Vejvody téměř okamžitě. Při každém jednání radní rozhodují o přidělení bytů novým nájemníkům. A pokud  jde o byty menší, je zájemců vždy několik.