Rána dělobuchu asi sama o sobě někomu nestačí, tak proč ji nezesílit tím, že zapálenou pyrotechniku hodíme do odpadkového koše. Staré plechové koše by to nejspíše přečkaly bez úhony, o plastových se ale totéž říci nedá.

Při krátké Novoroční procházce jsme našli hned tři zcela zničené odpadkové koše, to ovšem neznamená, že je to číslo konečné. V tomto názoru se shodujeme i se zkušenostmi jednatele Technických služeb Prachatice Rostislava Eichnera.

„Zničit odpadový koš není zas tak jednoduché tím, že by ho někdo rozšlapal. Stává se, že sice někdo odpadkový koš ukopne, čímž poškodí závěs, ale nikdy není koš doslova roztrhaný na kusy,“ dodal Rostislav Eichner s tím, že tlaková vlna z dělobuchu uzavřenou nádobu skutečně roztrhá. Nechat koše bez víka zase není možné z hygienických důvodů a i proto, že by obsah košů vítr rozfoukal po ulicích.

Celkový účet za silvestrovskou zábavu sice ještě nemá na stole, nicméně levné to nebude. „Jeden odpadkový koš stojí dvanáct set korun. Ročně nakupujeme padesátku nových odpadkových košů a málokdy se stane, že by nám vydržely na celý rok. Například letos už nám v listopadu došly zásoby a město na nové nemělo peníze, takže jsme v prosinci dokupovali další za vlastní,“ zdůraznil.

Plastovými nádobami nahradilo postupně město původní plechové odpadkové koše v domnění, že budou nezničitelné. Při běžném zacházení by asi vydržely skutečně roky, nicméně při frekvenci ničení a jednoduché matematice, obmění technické služby alespoň co do počtu všechny koše po městě za necelé tři roky. „Plechové koše sice byly tak zvaně blbu vzdorné, nicméně rezavěly. Teď máme po městě nějakých sto třicet odpadkových košů, ale k jejich ničení dochází zpravidla na stále stejné trase z města na sídliště, v sídlišti a směrem ke hřbitovu,“ konstatoval Rostislav Eichner.

Chytit některého z vtipálků za límec je prakticky nemožné. To potvrzuje i ředitel městské policie v Prachaticích Ivo Novotný. „Podstatné je, jestli k podobnému chování dochází v místech, kam jsme schopni zaměřit kamerový systém. Není to tak dlouho, kdy jsme ke správnímu orgánu předali pachatele, který ničil odpadkové koše na Malém náměstí a jako důkaz posloužil právě záznam z kamerového systému,“ potvrdil Ivo Novotný.

Připustil ale, že na řadu míst kamerový systém nedosáhne. Navíc v kritických dobách, ke kterým patří právě silvestrovské oslavy, je kontrola hlídek ještě komplikovanější. Kromě toho, v místech, kde jsme zaznamenali zničené odpadkové koše, záznam z kamerového systému nebude. Ať už se to týká Štěpánčina parku, nebo prostoru vedle komerční banky.

Přestože se ve většině měst a obcí používání zábavné pyrotechniky toleruje výhradně na Silvestra a Nový rok, Prachatičtí vyhlášku, která by pořádání soukromých ohňostrojů i mimo tyto dny upravovala, nemají. „Pokud už jsme v minulosti řešili případy, kdy někdo házel dělobuchy nebo bouchací kuličky například na Skalce nebo na sídlišti, pak jsme je posuzovali jako schválnost s tím, že svým jednáním mohl druhému způsobit například zdravotní újmu nebo škodu na majetku. Ale speciální vyhlášku jsme neměli a ani nemáme,“ doplnil ředitel městské policie.

Podle jeho slov se ale letošní silvestrovské oslavy příliš nevymykaly situaci posledních několika let. „Nedomnívám se, že by letošní prosinec byl o poznání horší. Například jsme před koncem loňského roku neměli ani jedno oznámení, že by někdo například tradičně na Skalce házel petardy a podobně, jako tomu bylo v minulých letech,“ dodal Ivo Novotný. Zejména začátek prosince spojený s Mikulášem byl výrazně klidnější, než tomu bylo v minulosti.