Videa spolu zjevně obsahově souvisí. Na prvním muž v čepici a plnovousem natáčí sebe a zvíře za sebou a tvrdí, že jde o vlka, který není plachý. Muž kouří a mluví nahlas a zvíře si ho nevšímá a svou kořist nechrání. Dokonce se ho měl vlk prý i dotknout. Na druhém je zvíře natáčeno z auta a komentuje ho zřejmě stejný hlas. V obou případech se zvíře chová domestikovaně. Autor přitom chce vzbudit dojem, že vlk vůbec není plachý a může být nebezpečný. Jeho ale nijak neohrožuje.

Odborníci z NP Šumava nedokáží z nekvalitního videa určit, zda jde o vlka nebo vlčáka. I v realitě jsou si velmi podobní. Ale chování podle nich vlkovi v žádném případě neodpovídá. „Divoký vlk je stále ostražitý a plachý. Rozhodně by se nenechal takto natáčet,“ řekl zoolog správy parku Jan Mokrý. Server Manipulatoři.cz, který se snaží vyvracet fámy, uvádí, že jde jednoznačně o vlčáka a video je podle něj hoaxem. Autorem videa má být podle tohoto serveru uživatel profilu Milan Chmelík.

Že jde o fámu potvrzují i komentáře na facebookových stránkách Deníku. „Další kravina na obzoru,“ uvedla například uživatelka profilu Jaroslava Kasalová.

Naší redakci kontaktoval myslivec z Libereckého kraje, který si nepřál být jmenován, ale má spolehlivé informace o tom, že video bylo natočeno na Českoplipsku, kde se vlci také vyskytují.

Podobný hoax řešila správa šumavského parku i před rokem. Šlo o fotografii s vlky, u které se ukázalo, že byla pořízena v Americe. Facebook je podobných lží bohužel plný.