Ve čtyřiceti šumavských hospodách a hospůdkách, od Železné Rudy až po Rožmberk nad Vltavou, si ve čtvrtek 29. března budou lidé připíjet na zelenou Šumavu. Čepovat se letos bude zelený velikonoční Krasličák z Pivovarů Lobkowicz.

Zelené lesy byly odedávna symbolem Šumavy, čímž si Šumava vysloužila tituly Zelená střecha Evropy nebo Zelené plíce Evropy. Ovšem za posledních 10 let zde kůrovec napadl a usmrtil jenom v Národním parku Šumava téměř 4 miliony dříve živých zelených smrků. Příčinou ale není přirozený proces, jak se snaží veřejnosti někteří namluvit, ale špatná ochrana přírody. Tolik důležité Zelené plíce Evropy žírem kůrovců proděravěly, zhnědly, zešedly, nedýchají jak mají a vysychají. Přitom jsou zelené lesy důležité pro absorbování skleníkového plynu oxidu uhličitého, producentem životadárného kyslíku a především jsou určující složkou šumavské přírody, která podmiňuje život rostlin, živočichů i člověka. Je proto nepochopitelné, jak mohou současné vedení ministerstva životního prostředí a šumavského parku za podpory aktivistů a některých vědců zlehčovat význam vzrostlého zeleného lesa pro zachování vody v přírodě.

„Poslanecká sněmovna minulý rok odhlasovala novelu zákona o ochraně přírody a s jejím naplňováním se začal kůrovec na Šumavě opět nově rozšiřovat a začalo opět ubývat zeleného lesa. S usychajícími stromy ubývá v lesním prostředí horizontálních srážek a narůstá sucho. Akcí se chceme v první řadě bavit a spojovat celou Šumavu, ale chceme také poukázat na nesmyslnost agresivního aktivistického přístupu v ochraně přírody, který škodí především přírodě samotné, ale také místním lidem,“ říká Jiří Mánek, rychtář Šumavských Králováků.

„Českou republikou hýbe problém šířícího se kůrovce. Lesníci žádají po státu miliardu na řešení kůrovcové situace. Stát ústy Ministerstva životního prostředí hlásá, jak je důležité zachovat v krajině vodu. Přitom ten samý stát zcela úmyslně na Šumavě rozšiřuje kůrovce a tak tu vytváří podmínky, které zachování vody v krajině přímo odporují. S tím nemůžeme souhlasit a proto i na Kvildě tradičně připíjíme na zelenou Šumavu“, sděluje své důvody pro podporu akce Václav Vostradovský, starosta obce Kvilda.

„Přípitek zeleným pivem za zelenou Šumavu se stal tradicí. Byly roky, kdy jsme si na Šumavě takto připíjeli s představiteli MŽP, bývalými jeho ministry a vedením správy šumavského parku. Společně jsme chtěli les zelený, živý. To, že si s námi současný ministr Brabec ani jeho podřízení na podporu zelené Šumavy nikdy nepřipili je zřejmé, protože oni vytvářejí Šumavu hnědou a suchou. Nám vadí, že je jejich cílem suchý šumavský les buď plný kůrovcových souší, nebo vykácených pasek“, uzavřel Antonín Schubert, starosta obce Modrava.

Na Zelený čtvrtek, 29. března si velikonočním Krasličákem od Pivovarů Lobkowicz Group a.s. na zelenou Šumavu budou lidé moci připít v Železné Rudě, Prášilech, Srní, Rejštejně, Modravě, Kvildě, na Bučině, ve Zdíkově, ve Vimperku, Strážném, Stožci, ve Volarech, v Nové Peci, Horní Plané, Černé v Pošumaví, Hořicích na Šumavě, Frymburku, Lipně nad Vltavou, v Přední Výtoni, Loučovicích, Vyšším Brodu a v Rožmberku nad Vltavou Kompletní seznam všech zapojených hospod a restaurací najdou zájemci na pozvánce. Pivo se bude čepovat do vyprodání zásob.

Jiří Mánek, rychtář spolku Šumavský Králováci