Překonat odpor zaseknutého víka se nepodaří bez páčidla ani dospělému, natož dětem, na které tahle ne zrovna milá domácí povinnost většinou spadne. A upřímně řečeno, kdo si s sebou s košem nosí i páčidlo. Podle jednatele Technických služeb Prachatice Rostislava Eichnera se podobné případy ve městě v poslední době opakovaly. „Ano, máme hlášené problémy se zaseknutým víkem kontejneru z několika míst po Prachaticích, vždy je to po vyvezení komunálního odpadu," potvrdil Rostislav Eichner.

Vzhledem k tomu, že se tenhle zádrhel začal častěji objevovat od chvíle, kdy si technické služby pořídily nový popelářský vůz, dával si to do souvislosti nejprve s novou technikou. „To se ale nepotvrdilo. Naopak se ukázalo, že je to konstrukcí nových pozinkovaných kontejnerů na komunální odpad," vysvětluje jednatel technických služeb.

Jednoduché řešení, které ale závadu samotnou neodstraní, je momentálně dojet na místo a páčidlem vrátit víko kontejneru do správné polohy. „Při vyprazdňování kontejneru dochází k tomu, že víko při zavírání může překonat normální polohu, a protože u těch nových kontejnerů jsou zevnitř šrouby, zasekne se o ně a nedá se otevřít. Problémy se objevují i u nové várky kontejnerů, takže jsme už výrobce na tuhle konstrukční nedokonalost upozornili," dopověděl Rostislav Eichner.

Jenomže podobné problémy nejsou jen u nových, ale i u letitých kontejnerů. „Tam je to spíš vinou únavy materiálu, kdy už je kontejner nějak prohnutý nebo praskne pružina a víko se zasekne o zadní hranu kontejneru," zvažuje Rostislav Eichner možné příčiny závady. K tomu, že po vyvážení komunálního odpadu kontejner otevřít nejde, by ale docházet nemělo. „Chlapi by měli po každém vysypání kontejner otevřít a zkontrolovat, jestli je prázdný," říká. Teoreticky by tedy na zaseknuté víko měli přijít. „Tohle budu těžko rozporovat," dodal.

Kontejnery přitom pracovníci technických služeb opravují poměrně pravidelně. „Občas praskne pružina, nebo je ohnuté víko, případně ohnuté kolečko. Platí to jak pro kontejnery na komunální, tak na separovaný odpad. Většinou nám to nahlásí lidi sami, takže tam pošleme našeho zámečníka, který řekne, jestli to ještě opravit jde, nebo ne. Pak buď použijeme potřebnou součástku z nějakého staršího kontejneru, nebo objednáme nový kontejner," ubezpečil jednatel technických služeb.

K výměnám starých za nové kontejnery ale přistupují technické služby, potažmo město Prachatice, až ve chvíli, kdy další opravy možné nejsou. „To se týká hlavně těch, které už mají nádobu na odpad natolik poškozenou, zrezivělou nebo i děravou, že už to opravit nejde. Nový kontejner není totiž levná záležitost," upozornil Rostislav Eichner s tím, že ročně jich obmění po městě deset až patnáct. Cena jednoho pozinkovaného kontejneru je přitom přes sedm tisíc korun.

Podle Josefa Starého, vedoucího oddělení pro ekologii odboru životního prostředí MěÚ Prachatice, je cena, za kterou město naposledy nakoupilo nové kontejnery na základě poptávky, 7865 korun za jeden žárem pozinkovaný kontejner. „Při sestavování rozpočtu počítáme s částkou zhruba dvě stě tisíc korun na pořízení nových popelnic a kontejnerů. Každý rok měníme kolem deseti až patnácti kontejnerů a od šedesáti do osmdesáti popelnic," potvrzuje Josef Starý s tím, že obměnu nových kontejnerů hradí město i v případě separovaného odpadu vyjma jednoho typu, tak zvaných bílých bublin na sklo.

Pozinkované kontejnery by měly zpravidla vydržet minimálně deset let. Podle Josefa Starého hodně záleží, pro jaký odpad je určený. „Pokud se týká například kontejnerů na separovaný odpad, tak třeba na plasty, nebo na papír máme některé již skoro dvacet let. U komunálního odpadu, kde je vyšší vlhkost a agresivnější odpad, kontejnery logicky tak dlouho nevydrží," dodává s tím, že tak zvaně do zásoby město nové nádoby nenakupuje. „Vycházíme z potřeb, kterou nám nahlásí technické služby, takže pořizujeme na rok maximálně do sto popelnic a kolem deseti kontejnerů," doplnil Josef Starý.

Při započtení nádob v městských osadách má město Prachatice v evidenci více než 1400 popelnic, zhruba 220 kontejnerů na komunální odpad a kolem dvou stovek nádob na separovaný odpad.

Přejít z pozinkovaných nádob na plastové se sice může zdát výhodné, ale i to má svá úskalí. „Plastové kontejnery nakupujeme výhradně pro podnikatele, město nakupuje pozinkované. To má jednoduchý důvod, občas se do kontejnerů sype i popel, což by v případě zahoření u plastového kontejneru znamenalo jeho totální zničení. Nám se pozinkované nádoby osvědčily v minulosti opakovaně u separovaného odpadu na papír, kde docházelo k zapalování obsahu. Sice při požáru shořela lemová guma a oprýskala barva, ale to se dá opravit bez závad na funkčnost kontejneru. U plastových by byla škoda mnohem větší," upozornil Rostislav Eichner.

A své dělají s plastovými kontejnery podle jeho slov i klimatické podmínky. „Začali jsme je nakupovat někdy kolem roku 2007 a tím, že stojí celoročně venku, plast křehne a praská. Buď se to týká úchytů, nebo praskne celý kontejner, a to už nikdo neopraví," dodal s tím, že podobné zkušenosti mají s plastovými popelnicemi na kolečkách. „Je sice výhodnější z hlediska manipulace, ale co do životnosti je pořád lepší klasická pozinkovaná popelnice," uzavřel jednatel technických služeb.