Státní zámek Kratochvíle se sice zavřel návštěvníkům, jeho sezona na několik měsíců skončila, ale i tak se k zimnímu spánku neuložil.


„V první řadě musíme ošetřit všechny expozice. Takže už nyní čistíme exponáty a místnosti a děláme kroky k maximálně ochraně všech exponátů. Ne všechny navíc zůstanou na trase. Některé balíme a ukládáme do depozitáře, kde je pro ně ideální teplota a vlhkost. Zima je období, které exponátům příliš nepřeje," uvedl kastelán státního zámku Vojtěch Troup.


Podle jeho slov navíc už nyní pracovníci zámku plánují, co připraví pro své návštěvníky na příští sezonu.


„V tuto chvíli ještě přesně nevíme, jak bude vypadat náš rozpočet. Teď je v chodu restaurování západní ohradní zdi, kterou bychom chtěli opravit včetně zahradního pavilonu, který je známý jako Markéta. V minulosti jsme i tento pavilon využívali na různé výstavy, byl to hezký výstavní prostor. Potrápily jej ale povodně a vzhledem k vlhkosti jsme pavilon nyní nemohli k výstavám používat. Proto bychom jej chtěli zrestaurovat a v závěru další sezony tu otevřít výstavu," poznamenal kastelán.


Ten zároveň neskrývá radost nad letošní sezonou, která se podle jeho slov nebývale vydařila. „Oproti loňské sezoně jsme měli o téměř osm tisíc návštěvníků více. Celkově se na Kratochvíli podívalo na šestatřicet tisíc návštěvníků," informoval.


Podle svých slov je s nárůstem velice spokojený. „Je patrné nejen to, že letos vyšlo počasí, kdy zamračená obloha přeje návštěvám památek, ale je vidět, že se Kratochvíle dostává do povědomí jako památka. Více lidí o nás ví a chce Kratochvíli vidět," doplnil.