V neděli v půl desáté večer přišla rodina ze Strunkovic nad Blanicí o 1050 korun. Stačilo 
k tomu málo, jejich dcera uvěřila svému údajnému „příteli" z Facebooku, který si potřeboval nechat zaslat na její mobilní telefon autorizační kód. Ten mu následně přeposlala. V tu chvíli ale obdržela textovou zprávu na mobilní telefon, že jí byly strženy peníze. Navíc se během chvíle ukázalo, že profil na sociální síti, s nímž si chatovala, byl falešný. Skutečný kamarád zprávy nepsal, jak ukázala
i prohlídka jeho stránky. Někdo jeho profil zneužil a jeho jménem pak obesílal další uživatele Facebooku. Je otázkou, kolik lidí takto neznámý pachatel oslovil.

Dejte si pozor:I když s žádostí o pomoc přijde na sociální síti „přítel", nemusí se ve skutečnosti jednat o něho. Pod stejným jménem může vystupovat podvodník z falešného profilu, který láká z lidí peníze pomocí různých autorizačních kódů zaslaných na jejich telefon.


„Jakmile dcera přišla s tím, že někomu poslala nějaký kód, okamžitě jsme zkontrolovali účet u operátora. Tam už bylo vidět, o kolik jsme přišli. Takže jsme šli k rodině chlapce, pod jehož jménem někdo chatoval s naší dcerou. Toho jsme zřejmě vzbudili. Podle jeho slov to není první takový případ u nás ve Strunkovicích nad Blanicí, prý je jich více 
a vystupují v nich různí lidé. 
S penězi jsme se rozloučili, ale podáme zřejmě trestní oznámení," říká maminka mladé dívky a dodává, že ví o další dívce, která byla oslovena tímto falešným profilem.


Jak říká policejní mluvčí Martina Joklová, není to první případ. „Zneužití důvěřivosti uživatelů na sociální síti jsme již zaznamenali. Okradení se samozřejmě mohou obrátit na příslušné obvodní oddělení Policie ČR," dodala policejní mluvčí.