Kdy tě poprvé napadlo, že bys dělal politiku?
Od malička jsem rád poslouchal vyprávění mého takřka dědečka, který byl v Husinci ve funkci místostarosty. Nosil mi z OÚ prázdné staré formuláře a já si hrál na jejich vyplňování. Taková zkušenost v mládí vás trochu formuje. Rovněž se to v Husinci tak trochu dědí, jak jsem zjistil při nálezu kandidátních listin z roku 1937. A v neposlední řadě mám rád své město, ke kterému se všude, kam zavítám, hrdě hlásím.

Co na tvé rozhodnutí jít do politiky, říkali rodiče?
Vlastně to ani nijak nekomentovali.

Berou tě tví političtí odpůrci vážně i přes tvůj nízký věk?
To slovo odpůrci nezní moc hezky. Myslím, že v Husinci nejde o žádnou vysokou politiku, aby bylo třeba se tak ostře vymezovat. Ale až na pár výjimek povětšinou ano.

Bavíš se o politice i se svými vrstevníky, když jdete na pivo?
Tak samozřejmě na to sem a tam padne řeč, ale vím, že politikou od piva se nic nevyřeší, maximálně se jen udělá zlá krev. Proto mám raději rozprávky o jiných tématech. Těmi jsou hlavně historie, filmy a charakterové přednosti těch krásných servírek.

Chtěl bys v budoucnu vyzkoušet i vyšší politiku, třeba na krajské úrovni?
V minulých krajských volbách jsem neúspěšně kandidoval. Ale v tuto chvíli takové ambice nemám, přeci jen zjišťuji, že na taková místa musí člověk více vyzrát a nabrat životní, pracovní i politické zkušenosti. Proto se nyní chystám do zahraničí a pak bych rád nejprve něco dosáhl ve své profesi.

Jak hodnotíš současnou vládní krizi?
Já mám takový názor, že každý režim se cca po 20 letech trochu vyžije a prodělá určitou vnitřní transformaci, kdy se změní generační složení, myšlení a zpřetrhají se určité staré vazby. Podobný proces stál například za uvolněním v roce 1968 či sametovou revolucí. A náš současný systém prodělává podobný posun, kdy se mění vnímání toho, co v politice je a není normální. Tento posun pak umožnil vlnu zatýkání v nejvyšších patrech. Vnímám tedy současnou krizi pozitivně, protože věřím, že je to známka toho, že se naše mladá demokracie posouvá na pomyslný vyšší stupeň.

Co je podle tebe v životě nejdůležitější?
Hlavně pozitivní mysl. Lidé by měli brát věci více s humorem a snažit být k sobě laskaví. Není to sice jednoduché, ale vyplatí se to. Dají se pak snáze zdolat i těžké životní události.

ONDŘEJ BABKA