Vodáci mají za sebou první červnový víkend, od něhož budou smět vyrazit na Teplou Vltavu ze Soumarského mostu každý den až do 31. října. Ve srovnání s loňským rokem navíc bude moci úsek do Pěkné splout větší počet lodí.
To není dáno navýšením hodinové kapacity na řece, ale prodloužením doby určené každý den pro splouvání 
v závislosti na výši hladiny. Například v květnu, kdy podle Návštěvního řádu Správy NP a CHKO Šumava směli vodáci na tento úsek pouze 
o víkendech a o svátcích, což bylo celkem deset dnů, splulo Vltavu ze Soumarského mostu 226 lodí. Podle mluvčího správy Pavla Pechouška takovému počtu přispělo především deštivé počasí. „Ani 
v jednom z deseti dnů vyhrazených v květnu ke splouvání neklesla hladina řeky pod stanovený maximální limit 61 centimetr, takže na řeku mohlo každou hodinu mezi osmou až šestnáctou hodinou vyrazit až dvacet lodí," uvedl mluvčí Správy NP Šumava.
Spokojených vodáků, tedy pokud výška hladiny neklesne pod minimální limit pro splouvání 50 centimetrů, tak může být v letošní sezoně víc. „Zatím se loňský rok s letošním nedá srovnávat, protože co do klimatických podmínek je letos situace jiná. Zásadní změna, která na vodáky letos čeká, je vyšší počet výjezdních hodin. Loni byly pouze čtyři a letos jich je devět," shrnula Hana Picková z Informační a strážní služby správy.