Pěšky a s batohem na zádech můžete za týden projít Šumavu od Zvonkové po Železnou Rudu bez toho, že byste museli sejít z červené turistické trasy a hledat kemp.

Přenocuj a jdi dál:Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu především po páteřní, červené turisticky značené trase, vedené v blízkosti státní hranice od Nové Pece až po Železnou Rudu.
Vymezený ohraničený prostor je určen pro legální nouzové přespání na území Národního parku Šumava za předem stanovených podmínek.


Od léta 2008 totiž funguje šest nouzových nocovišť na území NP Šumava, ke kterým se následně přidalo i zatím poslední místo na Modravě. Podle mluvčího Správy parku Jana Dvořáka se tak nabízí šance užít si šumavskou přírodu od rána do večera a přitom neporušovat návštěvní řád a platné zákony. „Nouzová nocoviště Správy Národního parku Šumava dávají možnost legálně přenocovat v divočině. V Národních parcích totiž není možné nocovat nebo táboř mimo vymezená místa. Je jich celkem sedm a díky jejich rozmístění se dá projít celá Šumava od západu, konkrétně ze Železné Rudy až na jih, pod Plešné jezero. Takovou týdenní cestu v roce 2014 podnikl moderátor Michal Jančařík a loni vydal průvodce nouzovými nocovišti," doplnil.


Upozornil, že na nouzových nocovištích platí jasná a jednoduchá pravidla. „Už z názvu je patrné, že je možné na nich pouze nouzově přenocovat, v žádném případě se na nich nesmí kempovat. Na vymezených prostorech tedy mohou být stany nebo přístřešky od 18 do 9 hodin ráno. Mimo tuto dobu musí být nouzové nocoviště prázdné," upozornil mluvčí Správ s tím, všude platí zákaz rozdělávaní ohňů. „Výjimkou je pouze nocoviště na Poledníku, kde je k dispozici krb. Platí i pravidla pro dodržování pořádku a klidu. Na druhou stranu, každé nocoviště je vybaveno chemickými toaletami," dodal.


Nejčastěji využívají turisté nocoviště o víkendech v letních měsících, i když provoz je celoroční. „Mezi nejnavštěvovanější patří nouzová nocoviště na Poledníku a na Bučině. Dá se říci, že průměrně jsou na nouzovém nocovišti dva až čtyři stany na noc a roční návštěvnost odhadujeme na 2500 až 3100 osob. V zimě od prosince do února se jedná o desítky turistů, kteří tato zařízení využijí," uzavřel mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.