Sedm hodin práce, čtrnáct metrů palivového dříví, hromady drnů, hlíny a smrkového chvojí.

To vše se muselo dát dohromady, aby v sobotu vyrostl na Jeleních Vrších milíř, jak ho známe například z pohádky Pyšná princezna. Dobrovolní hasiči z Nové Pece se do jeho stavby pustili pod vedením plavebního ředitele Schwarzenberského kanálu Hynka Hladíka. Vyzbrojeni byli zkušenostmi z loňské premiéry.

Zdařilé dílo

„Poprvé jsem stavbu milíře viděl v roce 2007 na Ohradě u Hluboké a v loňském roce jsme se do toho pustili poprvé, vlastně úplně bez zkušeností. Dílo se zdařilo a jestliže na Ohradě tenkrát vyrobili necelé dva metráky dřevěného uhlí, nám se povedl téměř dvojnásobek,“ vzpomněl na počátky novodobého pálení dřevěného uhlí na Jeleních Vrších Hynek Hladík. Celá akce probíhá v rámci projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a výběr tohoto řemesla do něj jednoznačně zapadá.

Tradice

„Mám v revíru místo, kde se dřevěné uhlí pálilo. Jsou tam ještě jasně znatelné vypálené kruhy po uhlišti i kamenné základy uhlířských chatrčí,“ poznamenal k šumavské uhlířské tradici hajný Pavel Štětina. Schwarzenberkové tak totiž řešili problém s odpadovým dřívím, které se nedalo přepravovat pomocí kanálu a s velkým rizikem se pálilo na zdejších pasekách.

„Nejprve se postaví ze smrkových tyčí osa milíře, tedy král. Toho vyplníme suchým smrkovým klestím, aby se oheň mohl rozhořet. Pak přijde řada na „podlahu“, která v sobě bude obsahovat i zapalovací kanál. Na podlahu pak začneme skládat smrková polena a štěpiny těsně ke králi. Je třeba vyplnit každou mezeru, každý volný prostor. Milíř bude obložen smrkovým chvojím, na chvojí se naskládají drny a celý milíř se na závěr zatěsní hlínou,“ prozradil přítomným turistům technologický postup stavby plavební ředitel Hladík.

Sobota rozhodne

Jak vše nakonec dopadne, zda se z milíře, který spolu s Hynkem Hladíkem zapálila i novopecká starostka Věra Lavičková, podaří vydolovat alespoň stejné množství dřevěného uhlí, jako v loňském roce, se dozvíme následující sobotu. Po celý týden totiž bude milíř doutnat a o jeho správné hoření se budou ve dne v noci starat novopečtí hasiči. Ti musejí dbát jak na bezpečnost, tak na správné hoření uhlíře, neboť přílišný žár by celé dílo mohl zhatit. Po celou tu dobu se tedy budou moci návštěvníci tohoto koutu Šumavy přijít podívat, jak takové pálení dřevěného uhlí probíhá či se přímo účastnit jeho rozebírání. V neděli 9. srpna pak bude v rámci zmíněného projektu probíhat akce s názvem Kulturní osa plavební kanál.

Folklorní setkání

„Jeho součástí bude folklorní setkání, vyprávění pohádek z obou stran Šumavy i ukázka plavení dříví. Návštěvníkům se bude nabízet i Jelenohorské dřevěné uhlí, právě to, které hasiči vyberou o den dříve z pracně vystavěného milíře,“ doplnil informace o kulturním dění na kanále Hynek Hladík, plavební ředitel Schwarzenberského kanálu.

Jaroslav Pulkrábek