Do čtyř metrů museli jen s žebříkem v ruce vystoupat profesionální hasiči, kteří se včera pustili do krajské soutěže v požárním sportu.

Jednalo se o jednu ze čtyř soutěžních disciplín. Jako první se na start před věž 
v Prachaticích, kde se krajské kolo profesionálních hasičů konalo, postavil i prachatický Jiří Šustr.

„Na strach není čas, svoji roli hraje i adrenalin,“ poznamenal poté, co se vrátil ze čtvrtého patra věže. V disciplíně, která laikovi nahání hrůzu, protože se hasiči doslova houpají na žebříku, nad svým soupeřem zvítězil. „Ze soutěžních disciplín je věž jediná, kterou dělám. Profesionálním hasičem jsem devět let, od třinácti let jsem dobrovolným hasičem v Němčicích,“ podotkl. Potvrdil, že v praxi zásahů, které by se podobaly „dobývání“ věže, příliš není. „Více je třeba výjezdů k dopravním nehodám,“ dodal.

Celkem se soutěže zúčastnilo sedm družstev z celého Jihočeského kraje, hasiče ještě čeká celorepublikové kolo koncem června. „V každém družstvu je deset hasičů,“ poznamenala tisková mluvčí Vendula Matějů se slovy, že disciplíny musela družstva splnit čtyři.

„V rámci směny mají hasiči vždy dvě hodiny fyzické přípravy, takže připravení rozhodně jsou,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš. Navzdory fyzické náročnosti tohoto povolání je zájem o místo u hasičů velký.