Máme dvaadvacet centimetrů prachového sněhu," hlásil ve čtvrtek dopoledne ze Zadova správce areálu Petr Vondraš.


Jen dostat se na Zadov a Šumavu vůbec je trochu oříšek. Zasněžené silnice příliš kvalitní jízdu neslibují. Venku mají cestáři sice veškerou techniku, ale uklízet takové přívaly sněhu nestíhají. „Od půlnoci jsou všichni venku. Zatím jen pluhují, nemá cenu do sněhu nic sypat, nemělo by to efekt," řekl Martin Grožaj z prachatického střediska Správy a údržby silnic.


Problémy na silnicích způsobili hlavně řidiči kamionů, když nedokázali vyjet bez řetězů ani menší kopec. Nejhorší byla situace na silnici z Horní Vltavice do Vimperka. Silnice a okolní pole a louky byly spojeny v jeden celek, a ti z odvážnějších řidičů osobních aut se sunuli minimální rychlostí. Od železničního přejezdu u Lipky do Vimperka byl od rána zablokován jeden jízdní pruh. Kamiony ještě v poledne stály zhruba v pětikilometorvé koloně. „Čekal jsem tady, ale v řádech minut. Šlo jen o to, aby ten kamioňák, co chtěl celou tu kolonu předjet, zcouval pěkně zpátky do řady," popisoval situace osmačtyřicetiletý řidič z Horní Vltavice, který pracuje ve Vimperku. Upřesnil, že celou trasu jel pouhou čtyřicítkou a měl volantu plné ruce, aby dojel bez nehody. Zasněžená, ale sjízdná vozovka je v celém bývalém okrese Prachatice. Kopec na hraniční přechod ve Strážným žádný kamion nezablokoval.


Rozumnější řidiči kamionů rovnou zastavili svá auta na odstavných místech podél silnic, aby dopravu zbytečně neblokovali. „Zkusíme nasadit řetězy a pak pojedeme dál," hodnotila skupina řidičů před blažejovickým kopcem. Na parkovišti u motorestu v Blažejovicích stálo před polednem pět kamionů a jejich řidiči také vyčkávali.


Autobusové spoje na Prachaticku měly podle obchodního ředitele ČSAD Autobusy České Budějovice Karla Coufala zpoždění v rozmezí deseti až třiceti minut. „Paradoxně nejmenší zpoždění právě okolo deseti minut měly linky v horských oblastech Prachaticka," zkonstatoval. O půl hodiny později pak přijela linka z Prachatic do Českých Budějovic. „Tady jsme museli i dětem vystavit zpožděnky, aby měli omluvu pro učitele," upřesnil pro Prachatický deník Karel Coufal s tím, že všichni řidiči na Prachaticku dorazili do místa určení bez nehody.


Kvildský starosta Václav Vostradovský neskrýval radost z toho, že konečně napadlo. Jeho první slova včera byla: „I na Kvildu konečně dorazila zima." Hned poté vyrazil do Českých Budějovic a potvrdil, že silnice v horských oblastech Prachaticka jsou lépe upravené než hlavní tah na České Budějovice. „U nás napadlo přibližně patnáct centimetrů sněhu. Teplota se drží pod nulou. Snad ještě připadne, abychom konečně mohli připravit kvalitní stopy pro běžkaře a zase se k nám hrnuli turisté," přál si včera odpoledne Václav Vostradovský. Přívaly sněhu na Kvildě problém nedělají. Pekař prý dorazil na čas, tak je vše, jak má být.


Paradoxně nejhorší situace je ve městech jako jsou Prachatice a Vimperk, kde byly ještě kolem poledne protaženy hlavní tahy komunikací. „Máme venku všechno, každý řidič má svou trasu a tu jezdí stále dokola," potvrdil ředitel Technických služeb Prachatice Rostislav Eichner.


Okolo šesté hodiny ráno zablokovaly dva kamiony silnici mezi přechody pro chodce ve Vodňanské ulici před základní školou. Tentokrát chyběla i hlídka městských strážníků, která denně provádí dozor při příchodu školáků. Ta se musela na žádost řidičů přesunout do Starých Prachatic. „Kopec ke hřbitovu zablokovala auta tak, že byl neprůjezdný. Museli jsme regulovat dopravu, aby nezkolabovala úplně," hodnotil ranní situaci ve městě strážník Jaroslav Šísl. Hned poté se hlídka přesouvala směrem na Nebahovy a po zhruba hodině opět do Starých Prachatic, kde opět auta zablokovala kopec.


Ani snaha prachatických cestářů ale nezměnila nic na tom, že na sídliště Na Sadech se řidiči vůbec nedostali. „Tady protáhli ráno a od té doby tu nikdo nebyl," rozčiloval se muž, který odhrnoval sníh u jednoho z domů. Dostat se jen do areálu bývalých kasáren nejde. „Je to uklouzané, dál prostě nedojedu, musím to zcouvat. Auto nechám pod kopcem a nahoru dojdu pěšky," potvrzoval další řidič, který skončil v polovině cesty od kruhového objezdu v Pivovarské ulici do kasáren. „Dojde na všechna místa ve městě. Na odpolední hodiny jsme povolali další techniku," slíbil Rostislav Eichner.


Už odpoledne ale ředitel technických služeb řešil, jak začít vyvážet sníh z centra města, kde byla situace nejhorší. Hlídky městských strážníků proto hledaly majitele vozidel. „Do večera chceme aby řidiči s auty odjeli a mohlo se začít s úklidem a vyvážením sněhu," konstatoval Jaroslav Šísl. Jde především o ulice Křišťanova a Husova. Zaparkovaná auta tam totiž ztěžují zimní údržbu a sníh odtud bude nutné odvézt za město.