A řidičům v době letních dovolených přibývá další starost. „Minulý týden jsem návštěvu úřadu odkládal, co to šlo, byrokracii příliš v lásce nemám. A teď abych se strachoval o to, zda stihnu auto zaregistrovat před naší plánovanou dovolenou. Přes hranice přece bez značky nemůžu," stěžoval si jeden z oslovených řidičů před prachatickým registrem vozidel. „Chápu ale, že ti úředníci, co sedí na přepážkách, za nic nemohou. Je mi jich skoro líto. Naopak mi nejde do hlavy, kdo mohl rozhodnout o spuštění nefunkčního systému," dodával řidič.

Jeho slova potvrzuje Ludmila Volčíková z oddělení dopravně správních agend Městského úřadu v Prachaticích, když říká, že řidiči jsou k nynější situaci úředníků shovívaví.

Registr vozidel přitom zamrzl už v pondělí ráno, ihned po spuštění jeho ostré verze. Potom začalo ministerstvo dopravy vydávat prohlášení, že poruchy jsou pouze dočasné. „A že se to změní za hodinu, za dvě. V úterý program nefungoval celý den a dnes stále čekáme," vysvětlovala úřednice s tím, že personál oddělení se snaží systém pomocí restartování počítačů rozpohybovat, je prý ale spíše náhodné, když se něco takového podaří.

„Rádi bychom všem klientům vyhověli, je to koneckonců i v našem zájmu, abychom nevalili tu práci před sebou. Bohužel, zatím z této situace neznáme východisko," konstatovala Ludmila Volčíková.

Kromě čekání na zázrak je tak hlavní pracovní náplní úředníků v současné době jednání s nespokojenými občany. Úředníci se snaží vysvětlovat, omlouvat a ujišťovat, že ani současný krizový stav snad nebude mít dlouhého trvání.

A pokud prodleva v registraci vozidla někomu způsobí škodu, vysvětlují úředníci, kam se mají poškození obrátit se svými stížnostmi. „Ministerstvo přislíbilo, že každé žádosti se bude věnovat individuálně a škodu uhradí. Poskytneme všem zájemcům telefonní čísla i kontakt na zelenou linku k elektronickému sdělení stížnosti," ujistila Ludmila Volčíková.

A stížností si na ministerstvu dopravy zřejmě přečtou nemálo. „Já jsem si chtěla vozidlo naopak odhlásit, ale řekli mi, že to stále ještě není možné. Mám sto chutí jim tam něco peprného napsat. Jaké problémy to způsobí například dovozcům aut ze zahraničí, to raději nechci ani domýšlet," zlobila se další klientka na parkovišti nedaleko úřadu.

Ministerstvo vnitra přitom ministerstvu dopravy navrhlo prozatímní spuštění starého systému. To se ale neuskutečnilo. Vztek a oči pro pláč tak řidičům zatím zůstanou.