Od konce srpna letošního roku jedny z největších hodin ve střední Evropě přestaly ukazovat čas. K jejich opravě ale zřejmě letos nedojde. Chybí totiž potřebný materiál, který je nutno dovézt ze zahraničí. Odlomená část ukazatele je podle informací šéfa stavebně správního odboru města Antonína Jurča dlouhá téměř dva metry a tuto chvíli je uložena v areálu Technických služeb Prachatice. Ukazatel se zlomil zhruba v polovině své délky.

Poškozené prachatické sluneční hodiny.
Prachatické sluneční hodiny přestaly ukazovat čas, jsou polámané

Opravu poškozeného ukazatele prachatičtí radní schválili v polovině října. Starosta Prachatic potvrdil, že se o opravu postará místní firma Kamenictví Váňa. Jenže potřebuje k tomu odpovídající kámen. „Ten není v České republice aktuálně k dispozici a bude dodán z Itálie v provedení tmavší mramor,“ popsal Antonín Jurčo.

Výroba nového ukazatele včetně oprav výtluků na kamenech označujících jednotlivé hodiny vyjde na bezmála čtvrt milionu korun.

Sluneční hodiny v Prachaticích:
- Originální geometrická plastika z mramoru od sochaře Zdeňka Šimka z let 1969 – 1970
- Dlouhá léta patřily největším v Československu, pak v Česku a uvádělo se, že i ve střední Evropě. V roce 2003 je rozměry předčily sluneční hodiny v Třešti a v roce 2018 v Bezvěrově
- Stojí v nadmořské výšce 556 m n. m
- Prachatice hodiny vlastní od 6. prosince 1971
- V roce 2001 byla provedena oprava hodin, byl opraven ukazatel a hodiny byly kompletně očištěny