Úvodem semináře jsme účastníky seznámili s tématem domácího násilí. K fyzické agresi se muži i ženy uchylují stejně často, terčem však mohou být i děti – proto je velmi důležité umět poskytovat první pomoc. V případě vážného zranění mohou rozhodovat vteřiny o tom, zda napadený člověk přežije.
Lektorka Červeného kříže proto pro účastníky připravila program na míru, který zahrnoval první pomoc při poranění hlavy, břicha či hrudníku. Všichni zájemci si vyzkoušeli také resuscitaci s využitím modelů kojence, předškoláka a dospělého. K dispozici byly také různé informační materiály, kde je možné najít postupy pomoci i kontakty na lékaře a pomáhající organizace v regionu.
„Velmi nebezpečné je mozkolebeční poranění, kdy je člověk ohrožen selháním ostatních životních funkcí, tedy dýcháním a krevního oběhu. Poranění břicha je zase často spojeno vnitřním krvácením a rizikem úmrtí v důsledku šoku. Proto je důležité, abychom sami uměli pomoci ohroženému člověku, a nečekali, až problém vyřeší někdo jiný," upozornila sociální pracovnice projektu Martina Bártová.

Text a fotografie zaslala: Martina Bártová, projekt VRBA