Jízda po dopravním hřišti i mezi překážkami, testy z pravidel silničního provozu i první pomoc, to vše čeká na žáky ze Základní školy a mateřské školy ze Šumavských Hoštic již zítra. Prachaticko a Jihočeský kraj budou totiž zastupovat v celostátním finále soutěže mladých cyklistů.


S velkým náskokem před ostatními si žáci ze Šumavských Hoštic v květnu vybojovali postup na krajské kolo soutěže mladých cyklistů a spolu s vedoucím Petrem Fleischmannem vyrazili do Studené na Jindřichohradecku.


A i tam se jim v konkurenci šesti dalších vítězů okresních kol dařilo nadmíru dobře. „Obě družstva zvítězila s velkou převahou. Například starší žáci skončili s 48 trestnými body před druhým družstvem, které nasbíralo sto dvacet jeden trestný bod," konstatoval Petr Fleischmann, vedoucí družstev. Srovnání s okresním kolem se ale brání. „Těžko se to srovnává, každá soutěž je v mnohém jiná, takže se nedá říct, v čem se oproti okresnímu kolu děti zlepšily. Jezdí se na jiných dopravních hřištích, i při jízdě zručnosti jsou jiné překážky, než které zvládají v okresním kole," říká Petr Fleischmann.


Co se konkurence týká, v krajském kole je přece jen větší. „Sejde se sice méně družstev, než při okresním kole, ale přece jen už jsou to všechno vítězové okresních kol, takže ti nejlepší. Nicméně se dětem dařilo. Obě družstva měla trestné body jen při jízdě zručnosti, ta je obvykle nejtěžší disciplínou v soutěži," připustil.


Podmínky soutěže musejí být pro všechny soutěžící stejné. I proto jak jízdu na dopravním hřišti, tak jízdu zručnosti absolvují všechna družstva na stejných kolech. Už v Prachaticích bylo ale znát, že zejména starší žáci erárním kolům skoro odrostli. „Je ale třeba říct, že vybavení pro soutěž se rok od roku zlepšuje. Fakt je, že hlavně u starších žáků, kteří jsou z devátých tříd, a některým je pomalu šestnáct let, jsou trochu problémy s velikostí kola. Ve vyšších kolech soutěže sice pořadatelé dají možnost vybrat si i větší kolo, ale to nemusí být vždy výhoda. Hlavně to platí pro jízdu zručnosti, kde se s větším kolem problematicky projíždí některými překážkami," podotkl Petr Fleischmann.


Před mladými cyklisty ze Šumavských Hoštic je zítra celorepublikové finále, které se koná v Nymburku. Dohromady se na finále sjede čtrnáct družstev v každé z kategorií. I když je to vrchol soutěže a tréma by se dala čekat, zástupci Prachaticka a Jihočeského kraje už s republikovou konkurencí mají své zkušenosti. Region totiž nereprezentují poprvé. Naposledy se finále účastnili žáci ze Šumavských Hoštic v loňském roce. „V mladší kategorii jsme skončili druzí, ve starší na třetím místě. Ale nejde o nějakou obhajobu umístění, protože složení družstev se docela mění, i když to není tak úplně náš případ. Ve starší kategorii prakticky změny nejsou a u družstva mladších žáků se složení měnilo jen částečně," dodal.