„Všechny tři nové případy byly zjištěny na Prachaticku. Všechny tři pozitivně testované osoby už byly v nařízené karanténě. Díky povinné domácí izolaci se tak počet nových rizikových kontaktů nezvýšil,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS JčK) Kvetoslava Kotrbová.

 ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

V trojici nemocných jsou dle její informace dvě ženy a mladý muž. „V prvních dvou případech se jedná o přenos nákazy v rámci rodiny pacienta, který už byl pozitivně testován a byl v karanténě. Jde tedy o kontaktní onemocnění v rámci rodiny. Třetí nemocnou je žena po kontaktu s jiným už dříve hlášeným nemocným,“ zdůraznila krajská epidemioložka Jitka Luňáčková. „Celkem v kraji evidujeme k dnešnímu dni 22 případů onemocnění COVID-19,“ dodala.

Od pátku budou při hodnocení zdravotního stavu pacientů lékaři přihlížet k možnosti mezilidského přenosu tohoto onemocnění a hodnocení jako onemocnění kontaktního.

„Nemusí se již jednat vždy pouze o importovaná onemocnění ze států s vysokým rizikem přenosu, ale k nákaze může dojít i při kontaktu v rámci běžných činností. Proto je důležité sledovat a dodržovat nařizovaná opatření tak, aby počet kontaktních onemocnění byl co nejnižší,“ zdůraznila Jitka Luňáčková.

V nařízené povinné karanténě je v současné době přibližně 1400 Jihočechů.

Koronavirus v Česku