I tak někteří řidiči nerespektovali zákaz vjezdu a projeli tudy. „Měli jsme signály, že několik aut projelo, a tak jsme silnici zabezpečili ještě plotem. Do něj dokonce někdo naboural,“ popsal v pondělí ráno krátce po otevření silnice vedoucí technicko správního úseku prachatického závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Grožaj.

Protismykový povrch nebyl naštěstí poškozen a v pondělí 13. června krátce po osmé hodině ráno bylo možné silnici otevřít. „Několik dní budou ještě řidiče upozorňovat značky na nebezpečí smyku a odlétávání štěrku,“ upřesnil Martin Grožaj s tím, že nepřilepený materiál se ze silnice během zhruba týdne dostane pryč.

Kompletní oprava úseku vyšla na zhruba 7,5 milionu korun. Součástí byla nejen výměna asfaltu a protismykový povrch, ale také výměna svodidel. „Nově položený asfalt je přilnavější a má v sobě speciální směs, která je přizpůsobena provozu nákladních aut, který je na silnici směrem na hraniční přechod enormní,“ doplnil vedoucí technicko správního úseku SÚS.

Nový asfalt má silnice na Libínské Sedlo.
Od pátku zavřou silnici z Prachatic na Libínské Sedlo. Uzavírku posunulo počasí

V současné době se zpracovává také projekt na stoupací pruhy k Fefrovským rybníkům. Podle informací Martina Grožaje by mohly být do dvou let. V příštím roce pak prachatická SÚS plánuje opravu průtahu Volar, který je součástí silnice k hraničnímu přechodu. „Tam bude oprava komplikovaná a řidiči se musejí připravit na delší uzavírku,“ uzavřel.