Podle starosty Prachatic Martina Malého už město nemůže do budoucna počítat ani s dalšími dotačními tituly, jako byla Zelená úsporám, z níž se podařilo získat zřejmě posledních pět milionů korun v souvislosti se zateplením panelového domu 1008 a 1009 v Národní ulici.

A otázkou zůstává, zda se podaří uspět se žádostí na zateplení objektů mateřské školy v ulicích U Stadionu a Zahradní. Podle zákona mají totiž obce povinnost snížit energetickou náročnost u veřejných budov a kdo to nestihne do 2014, už nebude moci s dotací počítat. „Sice máme zažádáno o dotaci a výsledek bychom mohli vědět na podzim, ale byl jsem ministrem životního prostředí informován v tom smyslu, že převis poptávky oproti možnostem Státního fondu životního prostředí je obrovský. Je vidět, že všichni vlastníci objektů vnímají velmi dobře, že se jedná o poslední šanci získat nevratné dotace z veřejných prostředků," upozornil Martin Malý.

Šibeniční vrch

Největší panelové sídliště v Prachaticích Šibeniční vrch postupně město regeneruje od roku 2002. První dva roky investovalo do úprav výlučně vlastní prostředky, od roku 2005 už opravy podpořily také dotace. Celkem se do Šibeničního vrchu v rámci regenerace do konce letošního roku investuje přes 55 milionů korun.

Když z halíře byly talíře

To se to utrácelo, když bylo ještě z čeho. Jenomže rozdávat můžete jen do té doby, kdy v pokladně něco je. A v té státní už toho opravdu zbývá pomálu. Na dotace v úrovni nad sedmdesát procent už mohou obce a města opravdu jen vzpomínat, a rozhodně ne ve zlém. Asi by se našel jen málokterý starosta, který štědrosti dotační politiky nedokázal na sto procent využít. 
A jestli takový někde byl, snad už obec či město neřídí, protože do budoucna už si asi na dotační peníze nesáhne vůbec. Doby, kdy vlastní podíly obcí byly oproti dotacím skutečně jen halíře, ze kterých byly ony talíře, se hned tak nevrátí, vrátí-li se někdy vůbec. Na druhou stranu možná nebudou vznikat věci často nepotřebné a předražené jen proto, že byla ruka páně otevřená.