Malý domek na vrcholku kopce, kolem zahrada, no zkrátka idylka. Jenomže za zdmi jeho obyvatelé netráví volné víkendy a místo skleníku a záhonů stojí na skvěle udržovaném trávníku řada speciálních přístrojů, budek a zařízení. Jejich další část je pak na střeše a uvnitř domku, který již více než šedesát let slouží jako meteorologická stanice Churáňov.


Právě sem zamířili v sobotu všichni, kteří využili dne otevřených dveří. Ty otevřel Český hydrometeorologický ústav na všech svých stanicích. Na té churáňovské jim byli průvodci Roman Szpuk, Miroslav Předota a Jan Bednařík. Zájemci se sice střídali, ale většina jejich dotazů směřovala k letošní zimě a nejrůznějším rekordům. „Musím říct, že s takhle teplou zimou a především chudou na srážky, jsem se za celou dobu, co tu jsem, ještě nesetkal," odpovídal Roman Szpuk. A grafy v chodbě stanice pak dokládají, že srážek rok od roku ubývá, zatímco teplejších zim je víc a víc. Změnit se ale může všechno ze dne na den. „Před několika roky napadlo posledního března skoro dva metry sněhu, i když před tím za celou zimu jen pár centimetrů," dodal. Tak uvidíme, jestli se to nebude letos opakovat.


Zájemcům o prohlídku stanice přálo v sobotu počasí. A i když to prý nedělají rádi, přece jen návštěvníkům poodhalili, jak by mohlo být v příštích dnech. „Změnu počasí lze určit i z mraků. Tyhle nasvědčují, že to dnešní už dlouho nevydrží," řekl Roman Szpuk. A nutno říct, že na jeho slova bezezbytku došlo. Už v neděli slunečno vystřídala zatažená obloha, ze které i ve středních polohách pršelo a místy padal déšť se sněhem.


Počasí se ale na žádné ze stanic nevěští. „Prý tu máte křišťálovou kouli," žertoval jeden z návštěvníků. „Máme, ale za tou musíte na střechu," dodal Roman Szpuk. Možná trochu zklamání pak přineslo vysvětlení Jana Bednarčíka. Křišťálová koule totiž neslouží k věštění, jak bude, ale k záznamu délky slunečního svitu.