Před 15 lety začala na vrcholu šumavského Boubína všem milovníkům přírody sloužit k nádherným pohledům do dalekého okolí rozhledna. Podle starosty Kubovy Huti Zdeňka Kloseho je ale nutné začít myslet na to, že se blíží konec životnosti rozhledny.

"Od léta 2020 jsme se rozhodli vybírat vstupné na boubínské rozhledně. Důvodem pro toto opatření je nutnost začít shromažďovat finanční prostředky na novou rozhlednu, jejíž cenu odhadujeme na zhruba deset milionů korun," uvedl Zdeněk Kllose na webu obce.

"Stávající rozhledna se pomalu bude blížit ke konci své životnosti, bude ji potřeba rozebrat a uklidit mimo území rezervace a místo ní postavit novou, která bude sloužit všem, kteří mají rádi Šumavu a nádherné výhledy z vrcholu Boubína," uvádí dále Zdeněk Klose.

Cena nové rozhledny je jen odhadována. Obec vychází z toho, že současná rozhledna se pořídila za přibližně tři miliony korun před patnácti lety. "V loňském roce se postavila kopie Boubínské rozhledny poblíž Bavorova za šest milionů," dodává Zdeněk Klose, ale upozorňuje, že to je na místě, které je dostupné mechanizaci. "Zde na Boubíně jsou podmínky mnohem těžší, použití mechanizace velmi komplikované, a navíc musíme tu současnou demontovat," uvádí starosta k nynější rozhledně.

"Velmi děkujeme za pochopení a doufáme, že postupně a hlavně společně získáme finanční prostředky pro vybudování nové rozhledny," dodává Zbyněk Klose.

Vstupné se začalo vybírat od pátku 26. června 2020 a činí 50 Kč na osobu, děti do šesti let mají vstup zdarma.

Hora Boubín (1362 m) tvoří spolu s ostře tvarovaným Bobíkem (1264 m) charakteristickou siluetu této části Šumavy. Jak uvádí web obce, je dřevěná rozhledna na vrcholu Boubína vysoká 21 metrů. Po dřevěném schodišti umístěném v ose věže se turista dostane až na ochoz, umístěný v sedmém nadzemním podlaží. Rozhledna je volně přístupná v období od 1.dubna do 30.listopadu.

Věž je v základně široká 7 x 7 m a ve vrcholové části se zužuje na šířku 4 x 4 m. Rozhledna byla postavena v období od července do listopadu 2004. Sloužit veřejnosti začala následující rok. Původně zde stával až do roku 1974 dřevěný triangulační bod s vyhlídkovou plošinou.

Dne 3. srpna 1867 navštívil Boubín kardinál Bedřich Schwarzenberk, na což upomíná pamětní kámen s jeho jménem na vrcholové skalce.