„Celkem dvacet tři myslivců v Netolicích a o dva více v Podeřišti jsme podrobili dechové zkoušce na alkohol, zkontrolovali jejich zbrojní průkazy a lovecké lístky. Jedním z našich úkolů je také porovnat čísla na jejich zbraních, zda se neliší od těch, uvedených v průkazech zbraně,“ vysvětlila, co vše policisté kontrolují vrchní inspektorka oddělení služeb pro zbraně a bezpečnostní materiál Policie ČR v Prachaticích Jana Tesárková.

Podle jejích slov slouží kontroly jako dobrá prevence. „Rovněž upozorňujeme myslivce na to, aby na hony nebrali své děti a podobně. Velké nebezpečí by pro ně vzniklo například při honu na kachny, kde se střílí ve velice malé výšce. Člověk skutečně nikdy neví, co všechno by se vlastně mohlo přihodit,“ upozorňovala Jana Tesárková.

Ta společně s kolegyní Hanou Stieblerovou při kontrole upozorňovaly také na tragickou příhodu z šestnáctého listopadu, kdy v Přešticích u Plzně jeden z myslivců zastřelil svého kolegu.

„U nás se podobná nehoda stala asi před osmi lety. I tak Prachaticko přece jenom není tak rozlehlé a myslivci se snaží podobným situacím předejít,“ upřesnila Tesárková.

Myslivci na Prachaticku jsou podle jejích slov velice zodpovědní a nepodceňují riziko, které při honech vzniká. „Kontroly dělám již třetím rokem a musím říci, že jsem se nesetkala s tím, že by někdo před honem požil alkohol nebo mu chyběl některý z potřebných dokladů. S kontrolami budeme pokračovat i nadále. V případě, že by nějaký myslivec požil alkohol, mohl by mu být i odebrán zbrojní průkaz “ dodala Jana Tesárková.

Myslivcům kontroly nevadí, spíš jsou rádi, že k nim dochází, všichni se pak chovají zodpovědně. „Určitě mají své opodstatnění. Vidím v nich přínos. Hony mají jasně daná pravidla, která se musejí dodržovat. Právě kontroly mají na myslivce kladný vliv,“ zhodnotil člen mysliveckého sdružení Hubert v Malovicích Drahoslav Červenka.

„Zatím jsem se nesetkal s tím, že by nějaký z myslivců například popíjel před honem alkohol. Kontroly mají preventivní účinek. Myslivce to díky jim neláká k tomu, aby si před honem dali skleničku,“ přiznal další člen mysliveckého sdružení Zdeněk Heralt.