Nešlo tu ale o politické strany, protože v obci na dohled od německých hranic vybírali voliči z lidí dvou sdružení nezávislých kandidátů. Jak totiž ukázal následný děj jednání, rozpory byly v posledních dvou letech spíše mezi starostou Martinem Černým a místostarostou Miroslavem Karabcem, paradoxně dvou nejúspěšnějších kandidátů ze stejného sdružení letos, tak před čtyřmi roky, kdy sice kandidovali každý za jiné sdružení, ale ve výsledku je od sebe dělil jediný hlas. Vrcholem bylo podle všeho povolební jednání o možném obsazení postu starosty.

Starosta Martin Černý na nastalou situaci reagoval tím, že před hlasováním informoval zastupitele i veřejnost o tom, že pokud by byl nominován na starostu a Miroslav Karabec na místostarostu: „Vzdávám se funkce starosty ve prospěch vítěze voleb, či jiného dalšího kandidáta a nechci zastávat ani funkci místostarosty. Pro zachování názoru, který jsem měl i před čtyřmi roky, navrhuji, aby byly funkce rozděleny do jednotlivých kandidátek.“

„Nechci na Martina házet špínu, ale přece jsme tu od toho, abychom si řekli své,“ obhajoval se Miroslav Karabec. „Nemám nic proti Martinovi, ale ve svých letech nebudu jenom kývat a říkat, děláš to dobře. Neudělám ale ani to, že bych odstoupil, řada z vás mě volila, klidně budu dělat zastupitele, ale ustupovat nebudu,“ reagoval místostarosta Miroslav Karabec.

Ačkoliv Stožcem protéká Studená Vltava, dostali následně oba dva od veřejnosti „Dunaj“, byť větší vlna opláchla starostu.

„Já si myslím, že vás dva zvolili lidi a že byste teď neměli odstupovat, ale ukázat, že jste v pohodě a budete pro obec dělat dál. Zvolila si vás většina lidí, tak byste měli ukázat v novém zastupitelstvu, co v příštích čtyřech letech dovedete a ne na prvním místě odstupovat pro nějaké neshody, snad se to dá vyřešit jinak,“ vyjádřila zjevně většinový názor obyvatel Stožecka jedna z přítomných voliček.

Přestože zazněla na adresu obou i chvála a poděkování, že se ve Stožci změnila spousta věcí k lepšímu, hlavní díl zlepšení je zcela evidentně v komunikaci, a to nejen mezi zastupiteli a vedením obce, ale i směrem k veřejnosti. Ta jasně preferuje více osobní kontakt, než informace prostřednictvím emailů a úřední desky. Na druhou stranu, pokud by byla stejná účast voličů na každém jednání stožeckého zastupitelstva jako v úterý, zřejmě by spousta dohadů vzala rychle za své.

Názor voličů si nakonec přece jen vzali všichni k srdci, takže se žádná rezignace a přenechávání funkcí nekonaly. Starostou byl zvolen opět Martin Černý, Miroslav Karabec bude nadále vykonávat funkci místostarosty.