Do poslední chvíle se ve dvou místnostech mezi prvním a druhým patrem dokončovaly poslední úpravy, aby v pátek mohli první návštěvníci sami pohlédnout do minulosti Prachatic. Podle ředitele Prachatického muzea Pavla Fencla se jedná o první část aktuálních změn v obsahu stálých expozic muzea, která  by se blíže věnovala historii města a doposud nebyla. „Bude mapovat průběžnou historii Prachatic od počátků až do současnosti, a to ve dvou částech. V rámci Muzejní noci otevřeme její první část, o datu otevření druhé zatím není rozhodnuto," podotkl Pavel Fencl.

Ačkoliv se může zdát jednoduché dát dohromady expozici k historii města, opak je pravdou. „Předměty do expozice se sháněly poměrně těžko. Snažili jsme se totiž o to, aby vystavené předměty byly skutečně autentické a prachatické, ne jen něco z konkrétního období odkudkoliv. A současně se potýkáme s nedostatkem místa pro novou expozici. Proto jí musela udělat místo oblíbená expozice věnovaná Karlu Klostermannovi," uvedl ředitel muzea.

První část nové expozice bude odrážet i výsledek obnovené spolupráce se zástupci původní prachatické vrchnosti, jíž byla Vyšehradská kapitula. „Byla to právě ona, která stála u zrodu Prachatic a vlastnila je do doby husitských válek a formálně až do šestnáctého století. Bohužel středověkou památku, která by přímo korespondovala s historií města z tohoto období, nedostaneme, jelikož se jich zachovalo jen velmi málo a jsou tudíž nejvzácnějšími exponáty těch nejprestižnějších muzeí a galerií v Praze. Nicméně se nám podařilo dojednat zapůjčení několika originálních předmětů přímo z vlastnictví Vyšehradské kapituly," zdůraznil František Kubů z Prachatického muzea.

Zítra se veřejnost bude moci podívat také do sklepních prostor muzea a samozřejmě uvítá i to, že v ten den je pro všechny vstup zdarma.