Kvůli dřevomorce, která zasáhla část dřevěné dlažby ve vstupním prostoru, byla nucena požádat vedení města o předčasné ukončení sezony a okamžitě zahájit asanační práce.

„Už na první pohled bylo jasné, o co jde. Okamžitě jsme museli část z kostek odeslat na rozbor mykologovi Jihočeského muzea, který dřevomorku potvrdil. Následně k nám přijela soudní znalkyně, aby navrhla další postup řešení,“ uvedla ředitelka netolického muzea Daniela Liščáková. Ve vstupním prostoru, který slouží zároveň jako galerijní síň, napadla dřevomorka zhruba desetinu dřevěných kostek. „Bylo nutné vybrat všechny kostky napadené dřevomorkou a ještě část kostek z nejbližšího okolí. Naštěstí se podařilo zasáhnout ještě včas, dokud se dřevomorka nedostala do dalšího horšího stadia,“ potvrdila Daniela Liščáková.

Přesnou příčinu ale nedokáže říci. Podle ní za výskyt dřevomorky v podlaze může částečně havárie kanalizace před dvěma roky. „Stejně tak to může být vlivem letošního vlhkého počasí, protože napadená místa jsou vždy v těsné blízkosti kamenných zdí, kde se sráží vlhkost. V tuhle chvíli nám nezbývá, než větrat a prostor vysoušet,“ dodává zkroušeně ředitelka muzea.

O budoucím postupu musí rozhodnout zřizovatel muzea, jímž je město Netolice. To nebude mít rozhodně jednoduchou pozici. Podle ředitelky Liščákové totiž soudní znalkyně navrhla vybrat kompletně všechny kostky, což je přibližně sto metrů čtverečních, všechny ošetřit chemicky, provést podél zdí drenáže a vytvořit štěrkové podloží.

Muzeum bylo potřeba podle ředitelky nutné uzavřít také z bezpečnostních důvodů. Platí to i pro infocentrum, které v muzeu sídlí. „Hned za dveřmi je vybraná podlaha a nechceme, aby návštěvníci infocentra ještě utrpěli úraz. Proto si v případě zájmu mohou zazvonit a informace jim poskytneme z okna,“ ubezpečila Daniela Liščáková.

Deník/Miroslav Fuchs