„Do ulic města jsme poslali dvanáctičlennou četu lidí. Šli všichni, co máme. Vůbec poprvé letos vyjely čtyřkolky na sídliště a lávku,“ upřesnil Eichner.
Cestáři začali s údržbou silnic a chodníků před čtvrtou hodinou ráno. „Kolem půl páté už jsme ale zaznamenali první problém. Na silnici směrem na Netolice uvízlo nákladní auto s nadměrným nákladem, o němž jsme nevěděli a nemohli dát téhle silnici prioritu,“ zkonstatoval Grožaj s tím, že se nakonec podařilo auto dostat až do míst, kde nebyla situace tak krizová. „Ovšem na úkor těch ostatních komunikací,“ zhodnotil.

Silničáři nasadili hlavně pluhy a snažili se odstranit sníh z vozovek. „Solit nemělo příliš velký smysl, nahrnuli bychom sůl stejně do škarp. Auta se solí vyjela později,“ uvedl Martin Grožaj. Ujistil ale, že tentokrát nedošlo k zablokování silnic ani u hraničního přechodu, a když, tak jen krátkodobě.
Řetězy ale museli nasazovat řidiči okolo šesté na prachatické výpadovce na Volary. „Zhruba hodinu jsme tam řídili dopravu, než se povedlo silnici zcela zprůjezdnit,“ doplnila Blanka Rokůsková z městské policie. Mráz a sníh ale komplikuje svoz komunálního odpadu.

Údržba vozovek:
- Silničáři z prachatického střediska Správy a údržby silnic vyjeli okolo třetí hodiny ráno.
- Jízdu ve směru na České Budějovice zkomplikovala přeprava nadměrného nákladu.
- Na většině komunikací silničáři shrnovali sníh pluhováním, sůl přišla na řadu až o hodinu později.

V pátek se prachatickým Technickým službám porouchal první z popelářských vozů. „Včera i ten druhý,“ zkonstatoval jednatel Technických služeb Prachatice Rostislav Eichner.

V pátek proto nebylo možné vyprázdnit nádoby v Osekách, Kahově a v Chrobolech. V pondělí zase nebylo možné odvézt odpad ze zhruba dvou stovek kontejnerů ve městě a svozová auta nevyjela v úterý ani na pravidelnou trasu směrem na Volary, Lenoru, Horní Vltavici a Strážný. „Včera se povedlo zajistit jiný svozový vůz, a tak jsme částečně odstranili resty z minulých dnů,“ zhodnotil Eichner s tím, že večer měl být dopraven elektronický náhradní díl. „Doufám, že se nám to do půlnoci povede opravit, abychom ráno mohli vyjet,“ uvedl včera odpoledne. Rostislav Eichner zároveň přidal omluvu pro všechny obyvatele, jejichž popelnice zůstaly přeplněné. „Optimistický odhad je, že během středy odstraníme všechny resty, tedy v případě, že auta opravíme. Do pátku bychom ale měli skluz rozhodně dohnat,“ ujistil Eichner.

Hlavním důvodem toho, že auta nevyjela, jsou s největší pravděpodobností už týden přetrvávající arktické teploty. Podobné problémy měli včera i ve Strakonicích.