Před polednem se situace o trochu posunula k lepšímu. Byly tři stupně nad nulou a slabě pršelo. Počasí na celém Prachaticku nijak nenasvědčuje tomu, že by za pár týdnů mělo dorazit léto.
I když pohled do kalendáře říká něco jiného, na Velkém Javoru napadlo dvacet centimetrů sněhu. Na otázku, kterou si teď klade kde kdo, jestli se nám tak trochu počasí nezbláznilo, má amatérský meteorolog Ivo Rolčík z Volar jednoduchou odpověď. „Ano, zbláznilo. To, co se o víkendu stalo, rozhodně není na konec května normální. Sice i výrazně minusové teploty nejsou na Šumavě zase až tak neobvyklé, ale sníh a vydatný, to už neobvyklé je. Bohužel nejsem schopen říct, kdy naposledy napadlo koncem května tolik sněhu, rozhodně minimálně v posledních deseti letech to ale nebylo," shrnul Ivo Rolčík.
Dešťové a sněhové srážky měly ustat během včerejšího dne. Oteplovat se začalo i v těch nejvyšších polohách kolem nedělní půlnoci. „Největší zima by měla být za námi. Sníh pravděpodobně do dvou dnů odtaje, protože v úterý by mělo být nejtepleji z celého týdne. Dokonce by mělo svítit i sluníčko, kterého jsme si letos zatím užili opravdu poskrovnu," předpokládá Ivo Rolčík.
Zimní záchvěv doputoval nad naše území z Pobaltí, kam se nyní vrací. A snad tam už zůstane a přelom května a černa bude znovu odpovídat kalendáři. Momentální ochlazení může podle amatérského meteorologa z Volar souviset s pranostikami o Ledových mužích, byť s časovým posunem. I když se nikomu sníh na konci května nelíbí, mohlo být i hůř. V uplynulých čtyřech letech totiž klesla v průběhu května teplota na některých místech Šumavy skutečně hluboko pod nulu. Například stanice Perla u Kvildy hlásila loni 14. května mínus 11,5 °C. „Tentokrát nebyl mráz vlivem větší oblačnosti až tak výrazný, mrzlo jen v těch nejvyšších polohách. V případě vyjasnění by mrzlo mnohem víc, a to i v nižších polohách, takže buďme rádi, že to dopadlo alespoň takhle, jinak by škody nebyly jen na borůvčí ve vyšších polohách horských hřebenů," dodal Ivo Rolčík.