Jako mnoho let zpátky stojí za organizováním První jarní… František Binka a hlavně milovníci jednostopých strojů všech kubatur. Prachatická První jarní… je vyhlášená po celém jihu Čech. "Sjíždí se ale také kamarádi motorkáři z Čech západních nebo středních," říká Franta Binka. Předpovědi počasí jsou zatím slibné, a tak se zdá, že první jarní jízda by mohla motorkářům vyjít. V minulých letech ale nebylo výjimkou, že chlapi ze svých strojů ráno museli ometat sněhový poprašek. I tak alespoň kousek vyrazili, aby silnice otevřeli a oficiálně zahájili sezonu. Sníh ale letos snad nehrozí, i když, kdo ví.

Program letošní První jarní je víceméně tradiční. Jak je v Prachaticích zvykem, motorkáři vyjedou z areálu bývalých kasáren, kde mají v jedenáct sraz na první letošní "pokec". Chystají se na Velké náměstí, kde se tradičně setkají se starostou Janem Bauerem a následovat bude průjezd prachatickou Dolní bránou. Ti, kdo by chtěli vidět motorky projíždějící historickým centrem, musejí být na místě hodinu po poledni.

Pro zájemce je v plánu krátká, zhruba hodinová, vyjížďka po okolí. Ve dvě odpoledne se pak všichni zase sejdou. Tentokrát to bude na vrcholu Libína. Přesně pod rozhlednou. Celý areál totiž vlastní město Prachatice, a tak motorkáři využijí možnost a na Libíně budou bivakovat až do nedělního rána. "Nachytané tam je pečené prasátko, něco dobrého na zapití a samozřejmě muzika," láká příznivce silných strojů Franta Binka.