Následky červnové velké vody likvidují města a obce ještě v těchto dnech. A je to případ i Prachatic. Nedávno to řekl prachatický starosta Martin Malý. Červnová velká voda totiž poškodila most přes Živný potok v osadě Městská Lhotka. Teprve teď se město mohlo pustit do jeho opravy.


„Získali jsme dotaci z ministerstva dopravy, jde o takzvaně povodňové peníze," zhodnotil Martin Malý a upřesnil, že město získalo na opravu více než 543 tisíce korun. Podle jeho výpočtu je to osmdesát pět procent skutečně vynaložených nákladů. „Dalších přibližně sto tisíc korun musíme dát z vlastních zdrojů," doplnil prachatický starosta.


Hned po červnové velké vodě nechala prachatická radnice udělat revizi mostů ve městě a v okolních osadách. „Odborník zjistil, že most v Městské Lhotce je po tlaku velké vody natolik poškozený, že je nutná jeho okamžitá oprava. Statik následně vyčíslil opravy a požádali jsme o dotační peníze," zhodnotil Martin Malý.


Sotva přišly na účet města peníze z dotace, začalo se na opravě pracovat. „Byli jsme připraveni a měli i vybranou dodavatelskou firmu," upřesnila vedoucí odboru komunálních služeb Ivana Jeřábková. Technik odboru komunálních služeb a dopravy Jiří Pancer doplnil, že práce provádí prachatická firma Reno Šumava. „V současné chvíli je pryč železná mostní konstrukce, kterou firma odvezla k opravě do dílen. Některé části se musejí vyměnit, pak musí znovu udělat povrchovou úpravu celé konstrukce. Teprve potom bude umístěna zpět," popsal práce Jiří Pancer s tím, že pracovat se začalo minulý týden v pondělí. A do konce měsíce bude hotovo. „Právě do konce listopadu musíme mít vyúčtovanou dotaci," zdůvodnil.


V každém případě bude most přes Živný potok funkční na konci příštího týdne a po termínu prý možná dojde jen na okolní úpravy terénu. „Uvidíme, práci nám v těchto dnech určuje hlavně počasí," zhodnotil technik městského úřadu s tím, že majitelé nemovitostí v lokalitě se v současné době dostanou domů po označené objízdné trase.