Už šest let se mohou prachatičtí obyvatelé setkávat s Montessori pedagogikou. „Už třetím rokem si mohou rodiče vybrat způsob vzdělávání pro své děti a umístit je do Montessori miniškoličky nebo třídy v Základní škole Národní," vypočítává Martina Zíková, učitelka v Montessori třídě.


První Montessori škola vznikla v Kladně v roce 2001. Kladno je také jednou z prvních škol, kde funguje Montessori i na druhém stupni. Většina školek i škol jsou soukromé.


Od září se rozběhla druhá Montessori třída. Základní škola Národní je tak jedinou plně organizovanou státní školou v Jihočeském kraji, která svým obyvatelům nabízí možnost jiného vzdělávacího systému. „Ve třídách je dohromady téměř 35 žáků od 1. do 4. ročníku. Pracuje se v 90 minutových blocích a při návštěvě vás jistě překvapí zdánlivý chaos, když každý pracuje na něčem jiném. Překvapí vás ale také schopnost dětí vyjadřovat své názory, domluvit se se spolužákem, schopnost vědět, co potřebuji. Součástí každého školního dne je výuka angličtiny už od 1. třídy, v rozvrhu je i den v terénu. Děti se venku znovu učí pohybovat v přírodě, poznávat krajinu a vše, co do ní patří, ale také naše město. Jsou schopné vypátrat, kdo jim odpoví na jejich otázky a telefonicky si domluvit schůzku pro celou třídu," přibližuje, jak vypadá pravidelná výuka v Montessori třídě, Martina Zíková.


Tím ale plány nekončí. „V budoucnu chceme Montessori miniškoličku finančně zpřístupnit více zájemcům, otevřít další Montessori třídu a vybudovat i druhý stupeň," doplnila.