Pomáhat a dělat radost druhým, tímto mottem se řídí neziskové organizace v Prachaticích. A právě jejich zástupci zvolili včera dopoledne netradiční způsob představení kravat, šátků a kabelek. Bezmála čtyři stovky jich přinesli do sbírky pořádané Deníkem v rámci charitativní akce, jejíž vrchol bude začátkem září v IGY v Českých Budějovicích.


Kabelky, které v letošním roce doplnily také šátky a kravaty, shromáždily z části pracovnice Městského úřadu v Prachaticích a značným dílem pak přispěli členové místních neziskových organizací. „V loňském roce část z výtěžku z této charitativní akce putovala i do Prachatic pro Adama Poštu. Penězi se tak podpořil jeho modelářský koníček," připomněla na úvod setkání Hana Rabenhauptová.


A podle maminky, Adam v práci pokračuje dál. „Možná by stálo zato udělat nějakou výstavku jeho modelů, aby bylo vidět, že peníze určitě nepřišly nazmar," dodala.


Včerejší setkání se uskutečnilo v prostorách Informačního centra pro mládež u Štěpánčina parku. A rozhodně to nebylo jen o suchém konstatování, kolik se podařilo vybrat kabelek, kravat a šátků. Kde se totiž objeví prachatičtí senioři, je jisté, že zábava na sebe nenechá dlouho čekat. tentokrát i za notného přispění spoluorganizátora akce Jiřího Gabriela Kučery, vedoucího centra. Ten totiž všem udělal krátký exkurz do historie šátků, kravat a kabelek doplněný o přímou ukázku vázání šátků i kravat a také malým nahlédnutím do kabelek přítomných dam. A jak se záhy ukázalo, odtajněný obsah některých kabelek skrýval skutečně netradiční doplňky. Vedle nezbytných maličkostí, ať už to je kosmetika, mobil či zrcátko, najde se v dámské kabelce i oboustranná lepenka, nožík či kartáček na zuby. Jak ovšem zejména dámy dobře vědí, v kabelce něco mít a najít, bývají dvě naprosto odlišné záležitosti.


Pro ukázky vázání šátků či kravat bylo potřeba několika dobrovolníků. Jejich hledání z řad přítomných netrvalo dlouho, byť se někteří z nich divili, jak rychle se dobrovolníky stali. „Ani jsem si nevšiml, kdy jsem se hlásil," poznamenal Miroslav Bojanovský, když mířil spolu s Jiřím Ludačkou k připraveným židlím, aby se pokusili uvázat si některou z připravených kravat. Vybrat si přitom mohli typ uzlu, jaký chtěli. A na výběr je skutečně uzlů přehršel. „Jak se mi podařilo zjistit, kravata se dá uvázat na neuvěřitelných 188 způsobů. Vůbec největší kravata byla na Pulském amfiteátru. Měřila 917 metrů, šířka 25 metrů a uzel byl široký 16,5 metru a dlouhý patnáct metrů," přidal Jiří Gabriel Kučera několik informací k historii kravat, které za svůj vznik vděčí zvyku chorvatských dívek,. Ty vázaly kravaty svým milým, kteří šli do války. A díky místu dostaly kravaty postupem času i svůj název.


Tak velkou kravatu sice nikdo do sbírky nepřinesl a zvolení dobrovolníci si také vybrali uzel, s nímž mají největší zkušenosti, nicméně výsledkem je především snaha pomoci druhým. „Letos jsme zaslali návrh na podporu jednoho chlapce z Vlachovobřezska, jehož handicapem je malý vzrůst. Přesto je velice sportovně nadaný, proto jsme se rozhodli podpořit jeho talent. Doufáme, že se i letos podaří alespoň část z výtěžku získat," uvedla Hana Rabenhauptová.


Netradiční prezentaci vybraných šátků, kravat a kabelek pak završila ukázka tvorby šperku, jehož základem jsou kravata a korálky.