Už rok a půl totiž měli ve všech základních školách splňovat vyhlášku ministerstva zdravotnictví 410 z roku 2005, která jim ukládá mít stavitelný nábytek splňující přesné hygienické normy.

Je to veliká finanční zátěž hlavně pro malé školy. Proto to často řeší výměnou třeba jen po třídách. Takže v konečném důsledku může výměna starých lavic a židlí za odpovídající platným normám trvat i několik let.

Výměna po třídách

„Bylo jasné, že to školy nestihnou, proto dostaly prostor zhruba tří let, aby naplnily podmínky dané vyhláškou. Týkalo se to především stavitelného nábytku, jehož parametry jsou stanoveny v jedné z příloh. Máme to štěstí, že se nám podařilo v loňském roce sehnat peníze z evropských fondů, takže od letošního školního roku už máme ve všech kmenových třídách kompletně nový nábytek odpovídající vyhlášce,“ uvedl ředitel Základní školy ve Volarech Petr Horálek.

Jako první, ve kterých staré lavice a židle nahradili stavitelným nábytkem, byly třídy pro prvňáčky v budově prvního stupně již v roce 2007. Jak uvedl dále Petr Horálek, musí škola při naplňování vyhlášky dbát nejen na platné hygienické normy, ale i na to, aby nábytek něco vydržel. „Musím přiznat, že nábytek dostává zabrat. Proto jsme před výběrem dodavatelské firmy objeli asi tři školy. Letos jsme díky dotaci na projekt Modernizace základní školy dokončili výměnu lavic a židlí za milion dvě stě tisíc korun,“ upřesnil Horálek.

Problém je v dílnách

Po kmenových třídách čeká volarskou školu ještě výměna nábytku v odborných učebnách. „To bude ovšem složitější,“ přiznává. „Jedná se hlavně o učebny fyziky a chemie, kde je potřeba speciální nábytek,“ dodal. Jak ale ukazují zkušenosti také z ostatních škol, vyměnit právě tento nábytek bude největším oříškem.

„Tyto třídy budou asi trochu problémem, protože i když už všechny ostatní učebny stavitelným nábytkem vybaveny máme, počítačové učebny a také třída fyziky a chemie má stále nábytek pevný. Firma, která nám tam nábytek instalovala, by měla vědět, zda svým účelům odpovídá, nebo nikoli,“ uvedla ředitelka prachatické Základní školy v ulici Zlatá Stezka Lenka Králová. Ve škole učebnu fyziky a chemie rekonstruovali letos o prázdninách. Nábytek tedy budou muset měnit znovu.

Deník/Miroslav Fuchs
Deník/Radek Štěpánek