„Na soutěž jsem se vydal o uplynulém víkendu, už dopředu jsem věděl, že chci vystupovat se skladbou Koncert es-dur pro klarinet od Rosettiho," uvedl Tomáš Mayer. Ten po předchozích úspěších v okresním a krajském kole ve Vimperku a Dačicích, kterými prošel vítězně, skvěle dovršil tuto soutěžní cestu právě v Liberci, kde se celostátní kolo konalo.
„Tomáš ovšem již v minulosti sbíral ocenění na krajské úrovni soutěže základních uměleckých škol, kdy společně s Jiřím Peckou v roce 2013 obsadili 1. místo v souborové hře a sólově Tomáš v oboru klarinet krajské kolo soutěže, konané v Dačicích vyhrál již v roce 2012. Skvělý klavírní doprovod Tomášovi zajistila korepetitorka prachatické Základní umělecké školy Drahoslava Satorová, které patří také velké poděkování," přiblížil vyučující prachatické ZUŠky Jan Hovorka.

Tomáš svou hru na klarinet začal ve třídě Jana Hovorky v roce 2008. Mimo jiné také hraje v prachatickém Klarinetovém souboru Junior, prachatickém dechovém orchestru a v neposlední řadě také v novém projektu Saxuality, kde hraje na baskytaru. „Hudba mě baví. Týdně zkouším tři až čtyři hodiny. Není to moc, mohl bych určitě více," přiznává mladý hudebník. Ten je studentem prachatického gymnázia, kde zaznamenává mimo jiné úspěchy v jazykových dovednostech, je držitelem titulu Talent okresu v humanitním oboru – anglický jazyk. S novým hudebním projektem Saxuality, který rozšířil prachatickou scénu vloni v září, už má Tomáš za sebou i několik koncertů. „Saxuality tvoří Vít Vojík, Ivana Bauerová, Ondřej Novák a já," doplnil k obsazení.

Otázku budoucnosti má Tomáš zatím otevřenou. „Ještě nevím, zda se budu hudbě věnovat v budoucnu například na konzervatoři, to je zatím otevřené. Možná mi bude stačit, když si zahraji v kapele, nebo doma, uvidíme," říká.

Svůj talent Tomáš rozhodně uplatňuje v různých oborech, které spolu zdánlivě nesouvisí. „Popřejme tedy Tomášovi do budoucna nejen další hudební i nehudební úspěchy, ale at' si také zachová svou přirozenou skromnost a svědomitost, kterou má," dodal Jan Hovorka.