I na svou druhou africkou cestu se vypraví v sedle kola Apache, na kterém plánuje ujet okolo 6 tisíc kilometrů.

Už po návratu ze své první výpravy do Afriky začal Tadeáš Šíma plánovat další cestu po černém kontinentu. Na kole chce tentokrát projet západní Afriku. Prvním cílem je Kongo, kde hodlá spolupracovat s českým biologem a ochráncem přírody Arthurem Sniegonem. Rodák z Třince se tam už několik let věnuje boji proti pytlákům prostřednictvím organizace Save Elephants. Pytláky pomáhá stopovat a následně chytat. „Arthur se vydává za turistu, který chce koupit slonovinu a získává tak od místních informace o tom, kdo v dané oblasti pytlačí. Ve spolupráci s policií pak zorganizuje předávku, při které se tváří stejně překvapeně jako překupníci,“ vysvětluje zákulisí boje s pytláky Tadeáš Šíma. V poslední době v boji ochráncům významně pomáhají fotopasti, které plánuje Tadeáš společně s Arthurem instalovat v národním parku Odzala-Kokoua. „Arthur dostal grant, bude mít k dispozici několik desítek fotopastí, což je skvělé,“ popisuje Tadeáš.

Cestovatel by chtěl také zdokumentovat nejseverněji žijící stádo slonů v Africe, které migruje mezi Burkinou Faso a Mali. „Rád bych se v budoucnu věnoval wildlife fotografování, takže doufám, že se tam něco naučím. Technika je drahá, ale naštěstí jsem se dohodl s jedním partnerem, který mi poskytl výraznou slevu,“ pokračuje mladý cyklista. Svou cestu ale nechce strávit jen v divočině. V Mali by se rád zastavil u českých vojáků na zahraniční misi. „Pokud to půjde, rád bych je navštívil. Jejich práce si velmi vážím a hrozně mě zajímá, jak tam fungují. Zatím to je ale spíš jen přání,“ popisuje Tadeáš.

Vyrazit na cestu by chtěl v listopadu. Tadeáš nejprve poletí do Konga, pak do Mali, kam si nechá přepravit kolo a z Mali, z Bamaka pak opět šlápne do pedálů. „Rád bych projel země, které jsem při první cestě nestihl. Hlavně západní část Afriky,“ odhaluje svůj plán Tadeáš. Cestování na kole po Africe ale rozhodně není pro slabé povahy. „Africké cesty jsou někdy doslova horor. Stále kličkujete mezi dírami, které se po dešti mění v nebezpečné pasti. Takže pořádné kolo je základ. Já jsem měl štěstí a kvalitní kolo mi poskytnul český výrobce kol a elektrokol Apache Bicycles. Drželo perfektně a zdárně mě dovezlo až do cíle,“ popisuje technické aspekty Tadeáš. Dnes se z tohoto kola stal výstavní exponát, který firma Apache vystavuje na veletrzích tak, jak dorazilo z Kapského města – zaprášené a špinavé. „Je to v podstatě artefakt. To kolo zažilo spolu s Tadeášem neskutečné věci, takže jsme si nedovolili ho ani umýt. Na další cestu jsme mu v červenci předali nové kolo, tentokrát je to Apache Tuwan A1. Muselo ale projít technickými změnami, aby Tadeášovi na cestě co nejvíce vyhovovalo,“ vysvětluje Štěpán Pleskač z Apache Bicycles. Po loňských zkušenostech má Tadeáš lepší představu o požadavcích na výbavu. „Měnily se brzdy z hydraulických na mechanické kotoučové. Běžná řídítka za vícepolohová a změnou prošla také přední vidlice s ohledem na potřebu upínáků na brašny. Minule jsem to řešil "home-made" vychytávkou pomocí objímek na radiátory, což sice fungovalo, ale brašny na předním kole mi občas narážely do drátů, což by se snad tentokrát dít nemělo,“ popisuje s úsměvem Tadeáš.

Z první výpravy vznikla kniha, kterou Tadeáš začal psát prakticky okamžitě po svém návratu. Její vydání ale plánuje až po návratu z letošní expedice. I zážitky z druhé cesty Tadeáš sepíše do knihy. Pohrává si i smyšlenkou na kratší dokumentární film. „Chci si také obstarat dron a natočit nějaké pěkné záběry, ze kterých bych pak sestříhal nějaký kratší dokumentární film nebo reportáž,“ říká své plány nadšený cestovatel z Prachatic. S sebou si prý přibalí krom kola také nafukovací člun, aby mohl sjet některou z afrických řek. „Hodně koketuji s řekou Gambie. Ale musím si o ní něco nastudovat. Nerad bych skončil v hroší tlamě,“ uzavírá své plány Tadeáš Šíma.

Martina Prostředníková