Memoriál byl totiž původně naplánovaný na sobotu 29. dubna. Už v pátek odpoledne Václav Zaunmüller, organizátor tradiční soutěže, hlásil změnu. Memoriál Pavla Bače bude, ale místo v sobotu až v neděli odpoledne. A byl. Ovšem děti soutěžily jen v požárním útoku.

Počasí sice přálo, ale na loukách v okolí hasičského hřiště nebylo možné soutěžit. Proto se soutěžilo jen na hřišti a v požárním útoku.

„Ještě včera tu bylo patnáct centimetrů sněhu, rozhazovali jsme ho různě na asfalt, aby se do něj opíralo slunce a roztál,“ hodnotil Václav Zaunmüller. Radost z pořádání soutěže má hlavně rodina Pavla Bače, která při sportovním klání mladých hasičů v sobotu nechyběla.

Dcera Pavla Bače Dana Leszkowová z Prachatic pro Prachatický deník řekla, že si rodina velmi váží, že žernovičtí hasiči Memoriál Pavla Bače pořádají. Jezdit mladým hasičům proto rodina jezdí pravidelně. „Moc děkujeme, že na tatínka tímto způsobem můžeme vzpomenout,“ řekla.

Z původně přihlášených devatenácti týmů, dorazilo v uvozovkách jen třináct, ale i děti bojovaly jako o život. „Z vyšších poloh okresu dorazili jen ze Svaté Maří,“ hodnotil Václav Zaunmüller s tím, že vinou počasí nemohla družstva pořádně trénovat. Svatomařský tým sice trénoval jen jednou, ale to na jeho výkonu nic neubralo. Ze Žernovic rozhodně neodjeli s prázdnou. Úplnými nováčky v letošním ročníku byli mladí hasiči z Dubu u Prachatic. V červených tričkách s nápisem Dubínci nastoupili do soutěže v požárním útoku úplně poprvé. Na nejlepší umístění sice nedosáhli, ale mají první velkou zkušenost a vybrali si hned napoprvé i soutěžní smůlu. První pokus jim totiž nebyl uznán, neboť rozhodčí odhalil přešlap a hned proto zdvihal červený praporek. Smůlu ale mohou mít, a také měli, i ostřílení borci.

Odvolat úplně letošní ročník Memoriálu Pavla Bače, nebo ho přeložit na jiný termín ale prý není možné. „Začínají nám soutěže, už nebude žádný víkend až do září, kdy by se něco nedělo,“ zdůvodnil odložení o jediný den Václav Zaunmüller s tím, že prodloužený víkend letos hasičům dost pomohl.

Výsledková listina:
Starší žáci: 1. Jáma, 2. Svatá Maří, 3. Vitějovice, 4. Žernovice, 5. Bavorov, 6. Tvrzice, 7. Dub a 8. Zbytiny.
Mladší žáci: 1. Svatá Maří, 2. Tvrzice, 3. Žernovice.