Působit ve městě ale sdružení bude minimálně dalších deset let, protože se letos uzavřela nájemní smlouva na honitby. „To, že to tak může být, je velká práce lidí ve vedení města a velká práce i vedení Městských lesů, za což jim všem jménem celého sdružení chci poděkovat. Chci říci, že bych přál všem myslivcům, nejen při uzavírání nových nájemních smluv, takovou vstřícnost a ochotu města, jaká se dostala nám a jaká je ve městě Volary," ujistil předseda volarských myslivců. My jsme si Miroslavem Švecem povídali ale hlavně o Mysliveckých dnech, které jsou na programu příští víkend.

Hlavní část oslav s názvem Volarské Myslivecké dny jsou připraveny na příští víkend. Můžete oslavy přiblížit čtenářům, co a kde čeká případné návštěvníky?
Akce s názvem Volarské Myslivecké dny se koná u příležitosti padesáti let založení MS Vltava a bude probíhat v termínu od 8. do 12. května. Jde o největší mysliveckou akci, která je společně spojená s okresní přehlídkou mysliveckých trofejí, kde tyto trofeje budou vystavené po celou dobu ve společenském sále, kde budou k vidění i trofeje a expozice z loveckého zámku Hluboká a dále trofeje a preparáty africké zvěře. Ještě zde bude k vidění i výstavní panel několika zajímavých trofejí ulovených v historii padesáti let existence MS Vltava Volary.
Hlavním dnem bude sobota 11. května, kde vedle výstavy trofejí, která bude ve společenském sále, bude probíhat velká myslivecká a společenská akce na náměstí ve Volarech. Každý den Mysliveckých dnů je něčím specifický. Čtvrtek je Den lesáků, lesníků a všech přátel myslivosti, lesa a přírody. Pátek jsme nazvali jako Myslivecký den s dětmi, kde budou probíhat pro děti ze základní školy dvě besedy se spisovatelem a fotografem myslivosti a přírody Jaromírem Zumrem starším. Hlavní část sobotního programu bude i na volarském náměstí.

Na co se mohou příchozí těšit a co nejmenší obyvatelé, je zde i pro ně něco připraveno?
Cílem celé oslavy je přiblížit myslivecké, ale i laické veřejnosti a dětem myslivost po všech stránkách. Chceme ukázat veřejnosti, že krása myslivosti spočívá i v jiných věcech a ne jenom lovu. Bude zde mít výstavní a prodejní stánek mnoho známých českých i zahraničních firem s mysliveckým zbožím, kde bude k vidění mnoho zajímavých věcí od zbraní až po myslivecký porcelán. Ráno začne hrát malá dechová kapela Vonička z jižní Moravy, která bude průběžně hrát až do odpoledních hodin. Máme připravené vystoupení mistra Evropy a ČR ve vábení jelenů Josefa Kaprase, který přijede i s celým trubačským souborem Markazíni. Vábení zvěře zde předvede i známý vábič Petr Joo. Dále bude předvedena ukázka v norování lišky. Program bude pokračovat ukázkami výcviku dravců sokolníka Milana Zaleše. Pro milovníky jídla a zajímavých receptů ze zvěřiny se nám podařilo zajistit ukázky vaření s ochutnávkou. To vše předvede mistr šéfkuchař restaurace Stará Myslivna z Konopiště Tomáš Záhorský. Pro děti vystoupí kouzelník, bude zde i myslivecký kreslíř Petr Slaba. Celé odpoledne budou hrát Babouci.

Jako organizátor budete u všeho. Na co konkrétně se těšíte a co byste doporučil návštěvníkům ke zhlédnutí?
Sobotní program je tak zajímavě poskládaný, že od rána až do večera bude k vidění mnoho zajímavých věcí a tak bych doporučoval návštěvníkům si udělat čas na celou sobotu, protože opravdu nejde férově říci, že tato věc bude zrovna to nejlepší. Zajímavé i pro laiky budou ukázky šéfkuchaře Tomáše Záhorského. To bych chtěl vidět i já.

Když jsme u těch zvěřinových dobrot, co kromě ukázky mistra Záhorského nabídnete ze zvěřinových specialit a bude něco ke koupi?
Samozřejmě. To také bylo přání našeho sdružení, aby si lidé mohli zakoupit a ochutnat výrobky ze zvěřiny. Podařilo se nám s naší pomocí a pomocí našich partnerů zajistit zvěřinu, která bude nabízena ve dvou částech. V té první to budou teplé zvěřinové výrobky v podobě jeleního a srnčího guláše, jeleních řízečků, bažantí polévky a možná kančího. V té druhé části budou uzenářské speciality ve formě klobás a salámů, které si mohou návštěvníci zakoupit domů.

Podle nabídky programu nejde o lacinou záležitost, jak se MS podařilo vše zabezpečit?
Finančně je akce opravdu hodně náročná, což je vidět z programu a již nyní je zabezpečena. Tady musím poděkovat všem partnerům, bez kterých, by to dělat nešlo. Je dobré mít nějaký plán, ale pokud se na to neseženou finanční prostředky, tak i výborný plán je k ničemu. Poděkování jistě patří všem partnerům, kde nejde vyjmenovat všechny, ale všichni si zaslouží obdiv a uznání. Poděkování patří starostce města Volary Martině Pospíšilové, radě a zastupitelstvu města za to, jak se k nám postavili s pomocí a vstřícností uspořádat tyto Myslivecké dny. Velké poděkování také patří Městským lesům Volary v čele s Miroslavem Řežábkem.

Čekáte účast nějakých zajímavých hostů a co byste vzkázal případným návštěvníkům?
Hostů bude hodně a věříme v účast ministra zemědělství Petra Bendla. Kdo v sobotu navštíví výstavu trofejí, tak ať si schová vstupenku, která půjde do slosování o zajímavé ceny. A co bych vzkázal? Vstupné na náměstí bude v sobotu zdarma, a tak vezměte celé rodiny, děti, známé a kamarády a přijeďte, či přijďte se podívat zase na trochu jiné slavnosti ve městě Volary. Navštivte Volary obklopené šumavskou přírodou. Vždyť myslivci, příroda a dobří lidé k Volarům patří jako spojené nádoby.

Ladislav Beran