Další v pořadí již 4. díl kriminálního seriálu Místo zločinu České Budějovice se odehrává na Třeboňsku, roličku se zde stříhnou rybníky Nový Vdovec a Ženich nedaleko obce Stříbřec, krom toho se točilo v rodinném pivovaru Bohemia Regent v centru Třeboně, či na Stádleckém mostě na Táborsku. Epizodu Únos, kterou režíroval Jiří Chlumský, vysílá Česká televize v pondělí 23. ledna od 20 hodin.

Třeboň, Tábor i Budějovice

Jak informoval autor předlohy a producent Martin Froyda, třeboňský pivovar je hlavní lokací. „K němu se váže celý příběh, unesený je totiž jeho majitelem,“ prozradil. Filmařům učaroval i historický skvost Stádlecký most. „Zalíbil se nám unikátní empírový řetězový most, ale kulisami jsou i některá budějovická místa. Točili jsme hodně také v restauraci Paluba na Mlýnské stoce,“ dodal Froyda lokace.

Stádlecký most přes Lužnici stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec a je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v Česku. Původně, v letech 1848–1960, překlenoval Vltavu u Podolska. V roce 1959 byl prohlášen národní technickou památkou.

Rybníky mezi Starou Hlínou a Stříbřecem a jejich hráze posloužily jako hlavní místo činu. „Konkrétně jde o lokality v okolí rybářského domku, tam jsem zahnuli doprava a vydali se po hrázi až k lesu. Je tam takový ostrůvek v rybníku,“ upřesnil producent pořadu.

Z natáčení seriálu Místo zločinu České Budějovice.
Začal seriál Místo zločinu České Budějovice, 1. díl odhalil vraždu na Krumlovsku

Díl je podle Martina Froydy inspirovaný skutečným únosem, který se v jižních Čechách kdysi stal. „Jsou to zkombinované dva různé případy dohromady,“ konstatoval.

Jihočeský pivovar

V pivovaru Regent se štáb podle obchodní ředitelky Terezy Potužákové zdržel celý víkend. „Natáčelo se asi před rokem, podle mých záznamů někdy v druhé polovině února 2022, převážně ve venkovních prostorách nádvoří pivovaru, plus filmovali také výjezd automobilu z pivovarské brány,“ zavzpomínala.

Nikdo ze zaměstnanců se prý v herecké branži ani jako kompars neuplatil. „Filmový štáb si prostory v areálu pronajal na daný termín, točilo se také uvnitř v kancelářských prostorách, ale herce měli vlastní,“ zmínila se Potužáková.

Druhý díl detektivního seriálu ČT Místo zločinu České Budějovice se odehrává na Prachaticku. Natáčelo se se například na opuštěném statku u Čkyně. Na snímku Martin Myšička v roli soudního lékaře.
Seriál Místo zločinu České Budějovice pokračuje. Mrtvolu najdou na Prachaticku

Pátý díl nazvaný Černé Světlo uvede ČT1 v pondělí 30. ledna ve 20 hodin. Děj, který se odehrává na pozadí Chlumu u Třeboně, se opět točí kolem mordu. Tentokrát vyšetřovacímu týmu ve složení David Novotný, Leoš Noha, Judit Pecháček a Filip Březina, zamotá hlavu vražda staré důchodkyně v malebném domku na okraji vsi, která nedává vůbec žádný smyl. Kriminalisté sice na místě činu zajistí spoustu stop, ale marně hledají motiv, a tak i určit pachatele jim dá pěkně zabrat.

Policisté v Regentu vyslýchají rodinu unešeného a posléze zavražděného muže. „Jde o otce, manžela a současně majitele pivovaru, který v příběhu zmizí. Hlavní hrdinové z jihočeské kriminálky chodí po provozu, kde začíná vyšetřování únosu. Hodně se toho odehrává i nádvoří, které je charakteristické pro jižní Čechy. Třeboňský pivovar jsme vybrali, protože je krásný a pěkně zrekonstruovaný,“ vysvětlil Froyda.

„Diváci se mohou těšit na zajímavý zvrat, který kriminalisty dovede až k pachateli, ale více neprozradím,“ uzavřel autor námětu Martin Froyda s tím, že i v tomto díle vše dobře dopadne, a vrah skončí za mřížemi.

Druhý díl Statek se natáčel v opuštěné usedlosti Sedlec u Čkyně, či v Dobré na Šumavě. Zde kousek od zastávky vlak v závěru srazí vraha.
Místo zločinu České Budějovice: Předlohou 2. dílu se stal i vrah stopařky z Boru

Pokračovat dle jeho slov bude i životní linka operativce Karla (Davida Novotného), která postupně vede sledující k odhalení jeho minulosti. Rozplétá se současně také příběh jeho kolegy, který se zranil při tajné misi v Libanonu.

Třetí díl krimiseriálu Místo zločinu České Budějovice se točil v krajském městě, také v Třeboni a Táboře, poprvé není v seriálu ústředním motivem vražda.
Místo zločinu České Budějovice se přesune do jihočeských měst. Vražda nebude

V tomto dílu, který má stopáž 59 minut, hrají také Martin Myšička, Kateřina Kráľovská Steinerová, Petr Joo, Vít Piskala, Jiří Roskot, Jan Kříž, Jitka Schneiderová, či Pavla Beretová.