V inzerátech se poměrně často objevuje nabídka, že někdo někomu nabízí nepotřebnou věc jen, jak se říká, za odvoz. Město se ale podobným způsobem chovat nemůže, i když by to občas nebylo na škodu.


Minimálně v případě chátrající dřevěné stavby v areálu zimního stadionu ve Vimperku by si zastupitelé ušetřili čas. Kiosek totiž zatím neúspěšně řešili již třikrát. Naposledy začátkem března, kdy nakonec ve snaze zbavit se nepotřebné stavby, která jen zabírá místo a nepřináší žádný užitek, rozhodli prodat kiosek nejvyšší nabídce v obálkové metodě prodeje.


Podle znaleckého posudku byla cena bývalého občerstvení stanovena na devět tisíc korun. Tak byl postaven i zveřejněný záměr. Na ten se ale nikdo nepřihlásil a bylo evidentní, že když zastupitelé cenu nesníží, zůstane městu kiosek dál.


To ostatně shrnul i vedoucí odboru bytového a hospodářského MěÚ Vimperk Martin Kalous. „Je důležité říci, že stavbu je potřeba rozebrat, odvézt, což s sebou nese určité náklady. A může se stát, že po rozebrání už nebude možné stavbu opětovně sestavit a užívat," upozornil zastupitele Martin Kalous.
Dodal, že o kiosek by zájem byl, nicméně za minimální částku, protože něco bude stát likvidace a také administrace spojená s výmazem z katastru nemovitostí. Dal tedy zastupitelům na zváženou, jestli by nebylo přece jen výhodnější cenu opětovně snížit. „Osobně bych se přikláněl snížit cenu nemovitosti na tisíc korun. K nim je potřeba připočítat osm set korun za znalecký posudek a náklady spojené s likvidací, převoz a administraci," doplnil.
Přihlédnout k ceně a nákladům spojeným s likvidací by bylo vhodné i podle slov starostky Jaroslavy Martanové. „Když jsme kiosek nabízeli k odprodeji, první se přihlásil střelecký klub z Jaroškova. Ten ale za cenu devět tisíc a následně ani za sníženou cenu o kiosek dál zájem neprojevil. Proto bych se přikláněla k návrhu cenu ještě snížit. Dívám se na to tak, že bude dobře, aby kiosek z areálu zimního stadionu zcela zmizel, protože není dlouhodobě využíván," zdůvodnila starostka.


Obavy, aby se k prodeji opětovně nevraceli zastupitelé i nadále, přiměly zastupitele Josefa Bejčka navrhnout, aby se nestanovila cena, ale kiosek se prodal obálkovou metodou nejvyšší nabídce, což zastupitelé následně akceptovali a navíc prodloužili dobu zveřejnění záměru z obvyklých patnácti dnů na rovných třicet.


Z chátrající dřevostavby nemá město užitek a navíc ani příliš neladí se záměry využití volných ploch v areálu zimního stadionu, o který pečují Městské služby Vimperk, stejně jako o další sportoviště ve městě. „Kiosek není v provozu možná patnáct let," říká jednatel Městských služeb Vimperk Jan Král k historii bývalého občerstvení, která sahá ještě před rok 1989. Likvidaci dřevěné stavby by uvítal. „Město zveřejnilo záměr a už se mi nějací zájemci ozývají, tak se to snad přece jen prodá," věří Jan Král.


K objektu nevedou žádné sítě, není v něm ani elektřina, ani není napojen na kanalizaci či vodu. „Je to sice podezděné, ale podezdívku bychom zrušili a prostor upravili pro parkovací místo na autobus," poznamenal k využití volného prostoru po kiosku jednatel městských služeb. Parkovací místa v areálu citelně scházejí, takže volný prostor se určitě bude hodit.