Program s názvem Odkaz května 1945 pro šumavskou Gabretu končí v sobotu 11. května při oslavách osvobození v Českém Krumlově. Členové klubu v posledních několika dnech navštívili při oslavách nejen Volary, ale také obce a města na Strakonicku. Ve čtvrtek 9. května navíc neplánovaně do svého programu přidali ještě pietní akt ve Kvildě a na šumaském Kepelském Zhůří.

Krátce před polednem se kolona zastavila na náměstí a mnozí si přišli podívat na techniku, kterou osvobozovala 4 divize Volary. Zájem byl pěkný a nejvíc se líbilo dětem, které si mohly i sednout do jeepu, či tanku.
Volarští si připomněli konec války, uctili oběti Pochodu smrti

Právě Zhrůří je jedním z míst, kde se odehrávaly poslední boje druhé světové války. „Vydali jsme se proto po stopách americké 90th pěší divize a při pietním aktu vzpomněli na deset padlých amerických vojáků v bitvě s nacisty 5. května 1945 na Zhůří,“ vysvětlil předseda Klubu vojenské historie Gabreta Václav Vostradovský a zároveň pro Deník pořídil fotodokumentaci.

Víte, že…
- Nový památník na Kepelském Zhůří byl odhalen teprve v červnu 2022 a je věnován americké 90. pěší divizi a památce deseti amerických vojáků, kteří zahynuli na Zhůří v bitvě s nacisty 5. května 1945.
- Památník symbolizuje cestu amerických vojáků „devadesátky“ Pattonovy Třetí armády od vylodění na pláži Utah Beach v Normandii, přes Francii, Lucembursko, Belgii, Německo až na západ Čech.