Při samotném setkání pak dotazy na prezidenta měli i Prachatičáci. Slovo dostal asi desetiletý klučina, který se dotazoval, proč pan prezident nesouhlasí s trestem smrti. „Nesouhlasím, protože může dojít k justičnímu omylu. Pro vrahy bych viděl trest v podobě doživotních nucených prací,“ řekl svůj názor prezident Miloš Zeman. Odpověděl také na dotaz, proč ho většina Čechů jako prezidenta nepodporuje. „Kdybych se měl odvolávat na průzkumy veřejného mínění, tak má podpora je mezi šedesáti až sedmdesáti procenty. Kdybych počítal čtyřicet procent na opačné straně, tak to stále není většina,“ řekl.

Prachatický starosta Martin Malý dodal, že diskuze u oběda se točila hlavně do Národního parku Šumava. Jak prezident republiky, tak i starostové šumavských obcí poukazují hlavně na to, že obce existovaly na Šumavě dřív než národní park a vždy v nich žili lidé. „Podle mého názoru pan prezident vnímá, že zákon o Národním parku Šumava musí být specifický. Není možné schválit zákon o národních parcích plošně,“ popsal starosta s tím, že starostové těch obcí nesouhlasí s rozšiřováním parku a mají strach z toho, že se Šumava vylidní.

K novele zákona o ochraně přírody a krajiny se obrátil při čtvrtečním obědě na prezidenta Miloše Zemana starosta šumavské obce Nová Pec Jakub Koželuh. Ten totiž upozornil v diskuzi na to, že podle jeho stávajících informací novela vezme šumavským obcím možnost podílet se na strategických dokumentech. „Chceme, aby se na Šumavě dalo žít,“ shrnul svůj příspěvek do diskuze Jakub Koželuh. Podle jeho slov mimo jiné narážel i na vyjádření pana prezidenta, kdy uvedl, že novelu nebude vetovat v případě, pokud zabezpečí pravomoci obcím. „A to v tuto chvíli podle informací, které mám, nezaručuje. I proto jsem pana prezidenta požádal, aby před tím, než dojde k případnému podpisu novely, zkonzultoval její znění například s Antonínem Schubertem, Janem Zahradníkem nebo Janem Stráským, tedy lidmi, kteří tu žijí nebo mají k Šumavě blízko,“ doplnil.