A po sedmi dnech nepřetržitého strážení kouřící hromady dřeva a hlíny, nastal okamžik pravdy.

„Když jsme v loňském roce stavěli milíř poprvé, doufali jsme, že se nám podaří vypálit více dřevěného uhlí než před tím kolegům Na Ohradě u Hluboké. A to se podařilo, uhlí bylo téměř dvojnásobek, tedy 383 kilogramů,“ vzpomněl loňský úspěch plavební ředitel Hladík.

Letošní, tedy v pořadí druhý jelenovršský milíř, spotřeboval bezmála patnáct metrů dřeva a ambice novodobých uhlířů byly ještě větší.

„Jednak je milíř o něco větší než v loňském roce a také je více zkušeností. Bylo by nádherné vypálit pět metráků, ale budeme spokojeni, když dřevěného uhlí bude alespoň o kilo více než loni,“ prohlásil před týdnem při zapalování milíře Hynek Hladík a již nyní je jasné, že jeho přání se splnilo. Už v půl druhé odpoledne totiž hasiči navážili 506 kilogramů vypáleného uhlí.

Přesné číslo bude zajímat především ty, kteří se účastnili tipovací soutěže, kde se předpokládaný zisk dřevěného uhlí pohyboval od tří metráků do 625 kilogramů.

Jak se však ukázalo o několik hodin později, hodnota 506 kilogramů nebyla rozhodně konečná. Výsledek totiž ohromil i ty největší optimisty, když hasiči z milíře vydolovali úctihodných 864 kilogramů dřevěného uhlí. A tak přestože se vítěz tipovací soutěže pan Hanz z Rakouska spletl o více než dvě stě kilogramů, cenu má v kapse. Vyšší hodnotu, než jeho 675 kilo, si totiž nikdo z účastníků netroufl tipovat.

Jaroslav Pulkrábek